Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Úspory Němců jako velké riziko plánů ECB?

Sázky na široké evropské QE rostou. A s nimi jedno velké riziko. Německé domácnosti už dnes za své úspory nedostávají v zásadě nic. Na stole je otázka, co se stane s německými bezmála dvěma biliony eur, které dnes skomírají za nula nula něco v bankách a spořitelnách.

Němci vytváření zhruba 18 úspor celé eurozóny v rozsahu přes 11 bilionů eur. Dojde-li v krátké době na spuštění širokých odkupů dluhopisů ze strany Evropské centrální banky, bude to znamenat další tlak na pokles německých úrokovým měr a výnosů – u dluhopisů pod nulu, u úrokových sazeb k nule. QE v podání ECB zasáhne zejména bankovní sazby, už dnes blízko nule, a výnosy dalších typů méně rizikových investic.

Ze srovnání německého Tagesgeldvergleich.net vyplývá, že Němci mohou za depozitum ve výši 10 tisíc eur získat na tři měsíce půlprocento p.a. Včetně marketingovým nabídek se sazby pohybují od 0,01 do 1,3 procenta. Zatímco u Deutsche Bank či Commerzbank nejsou Němci za své vklady v hotovosti zatím alespoň penalizováni, některé banky už to dělají. Dle Bloomberg například durýnská Skatbank od října uvalila na vybrané účty „záporný úrok“ či poplatek ve výši 0,25 procenta.

Německý spotřebitel je velmi konzervativní – do německé sféry spadá i chování českého většinového klienta banky – a zásadní část svých úspor drží na depozitech či pouze běžných účtech v bance. Penzisté například na vkladových certifikátech. Německé spořitelny, kde leží bezmála dvě pětiny úspor, slibují, že tváří v tvář vývoji tržních úrokových sazeb nebudou na vklady uvalovat alespoň záporný úrok. Depozita ale budou i tak s ohledem na inflaci jasně znehodnocovat. A evropské QE situaci dále zhorší.

„Odkupy dluhopisů ještě víc zničí tržní sazby a drobný investor nebude schopen získat odpovídající výnos za podstoupené riziko jakoukoli investicí s pevným výnosem,“ varuje dle Bloomberg šéf německé asociace spořitelen Georg Fahnerschon. „ECB jde špatným směrem a blíží se špatnému konci cesty. Nepomůže,“ říká k cíli ECB rozdmýchat inflaci a ekonomiku eurozóny.

Za zničující pro velkou část populace a neschopné postavit ekonomiku na nohy označil sazby u nuly šéf německé banky WGZ-Bank Hans-Bernd Wolberg v rozhovoru pro německý burzovní list Boersen-Zeitung. „Spotřebitelé program ECB odnesou zápornými sazbami v bankách.

Šéf ECB Draghi a další čelní představitelé centrální banky zesilují svá vyjádření pro německý tisk. Draghi pro Handelsblatt zdůraznil, že ECB čelí riziku pádu eurozóny do deflace a roztočení spirály klesajících cen, mezd a odkládání výdajů domácností. Toto riziko akcentuje také ČNB v rámci svého zásahu na koruně a kurzového závazku, nepustit ji pod 27,00 k euru. Víceprezident ECB Constancio či Peter Praet také promluvili pro německá média s tím, že vývoj hrozí dalším oslabením ekonomiky.

Výnos na 5letém německém dluhopisu se v minulém týdnu poprvé dostal do záporných hodnot. Dnes zůstává u nuly. Podle dat Bundesbanky mají Němci v penězích a ekvivalentu bezmála 40 procent svých úspor. Ony bezmála dva biliony eur vysoce přestihují řádově 500 miliard eur v akciích a kolem 420 miliard eur ve fondech. Podle asociace německých bank ale vývoj stále neláme mentalitu německého investora. Podle průzkumu GfK neochota k rizikovější investici na konci roku 2014 naopak narostla na 67 % proti 63 % na konci roku 2013. Německý spotřebitel tak je jedním z těch, kdo takřka s jistotou zaplatí (za) program ECB.

Newsletter