Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Utažení plynových kohoutků? Pokles HDP, slabší koruna a silnější dolar

Klíčové body

  • Ruský Gazprom oznámil neschopnost dodávat plyn do Evropy. Dle agentury Reuters by měly dodávky plynu ve čtvrtek opět pokračovat na 40 % kapacity.
  • Bez adekvátní reakce Evropy by přerušení dodávek plynu z Ruska vedlo k propadu HDP v ČR o více než 5 %.
  • Pokud nebudou dodávky obnoveny, lze očekávat zhoršení tržní nálady, posílení dolaru a oslabení eura a měn regionu včetně koruny.
Zdroj: Depositphotos

Od ruského Gazpromu přišla 18. července pro Evropu nepříjemná zpráva. Energetický gigant v ní tvrdí, že nezvládá Evropě dodávat smluvené objemy zemního plynu. Gazprom argumentuje zásahem vyšší moci. Podobné zprávy dostal i největší německý výrobce elektřiny REW i největší německý dovozce ruského plynu Uniper. Konkrétně firma Uniper tvrzení Ruska o zásahu vyšší moci nevěří, a proto vše oficiálně odmítl. Zprávy naznačovaly, že se Rusko rozhodlo využít svou poslední páku na Evropu, kterou je právě zemní plyn. Přerušení ruských dodávek plynu do Evropy by mohlo dle odhadů Mezinárodního měnového fondu znamenat propad HDP České republiky v příštích měsících až o 5,5 %. Agentura Reuters ale informuje, že dodávky plynu by měly být obnoveny dle plánu.

Původní záminkou pro omezení provozu plynovodu Nord Stream 1 byl problém s turbínou, která byla odeslána na servis do Kanady, kde sídlí jedna z poboček německého Siemensu. Vyjádření Gazpromu odstartovalo spekulace, že provoz nebude ani po navrácení opravené turbíny plně obnoven. Agentura Reuters však na základě svých zdrojů, které si přejí zůstat v anonymitě, tyto spekulace brzdí. Podle těchto zdrojů by se měl provoz plynovodu Nord Stream 1 opět spustit dle původního plánu. Objem dodávaného plynu bude omezen na úroveň před 11. červencem, která odpovídala zhruba 40 % celkové kapacity plynovodu.

Evropská unie se musí připravit na situaci, kdy Rusko znovu omezí, či přímo uzavře dodávky plynu skrze plynovod Nord Stream 1. Tento plynovod je zodpovědný za významnou část dodávek ruského plynu do EU. Jeho uzavření by se silně dotklo České republiky a její ekonomiky. Dle odhadu Mezinárodního měnového fondu mezi uzavírkou dodávek plynu nejvíce ohrožené země patří vedle České republiky také Slovensko, Maďarsko a Itálie. Propad HDP by v těchto zemích dle odhadů mohl činit více než 5 %.

Naplnění nejhoršího scénáře, tedy uzavření plynovodu a následný propad HDP České republiky o více jak 5 %, lze vnímat jako riziko recese. Mezinárodní měnový fond je na základě svých analýz přesvědčen, že pokud bude Evropa spolupracovat, sdílet zásoby plynu a držet jeho ceny nízko, pak bude možné negativní dopady na ekonomiky jednotlivých zemí v EU výrazně zmenšit. V některých případech až na pětinu. V případě České republiky to znamená, že pokud Rusko zastaví dodávky plynu a Evropa nebude spolupracovat, pak HDP v dalších 12 měsících může klesnout o více než o 5 %. V případě, že bude Evropa spolupracovat, pak by negativní dopad na HDP mohl být nižší než jedno procento.

Solidarita mezi zeměmi Evropy a sdílení zásob plynu by bylo v takovém případě zřejmě doplněno o přísné programy omezení spotřeby plynu v jednotlivých evropských zemích. Současné plány omezení spotřeby pracují s několika stupni pohotovosti, ale v zásadě se shodují, že mezi první omezené či odpojené firmy budou patřit velcí odběratelé mimo kritickou infrastrukturu. Naopak domácností, zdravotnických zařízení, výrobců potravin a dalších součástí klíčové infrastruktury se omezení týkat nebudou. K omezování spotřeby plynu v České republice po roce 1989 ještě nedošlo.

V případě, že Gazprom potvrdí svá slova a neobnoví dodávky skrze plynovod Nord Stream 1, lze očekávat zhoršení tržní nálady, snížení ochoty riskovat, vyšší zájem o bezpečné přístavy, a tak i další posilování dolaru. Taková situace bude dále tlačit na slabší euro. Prudké oslabení lze očekávat u měn regionu, kam patří i koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0243 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0174 do 1,0314 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,44 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,77 do 24,16 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter