Útlum v Číně si začíná vybírat svoji daň i v ČR

Pomalejší růst aktivity v českém průmyslu, než na jaký jsme byli letos zvyklí, má na svědomí hospodářský útlum v Číně. Ten vede ke zpomalení německých exportů do největší asijské ekonomiky, což se zpětně neblaze podepisuje i na českých vývozech k našim západním sousedům. Připomeňme, že německý export se v srpnu propadl nejstrmějším tempem za posledních více než šest let.

Index nákupních manažerů (Markit PMI) pro Českou republiku v říjnu klesl na svoji letos dosud nejnižší úroveň, 54 bodů. Nové zakázky rostly nejnižším tempem za dva roky. Stále se však index nachází nad úrovní padesáti bodů, což indikuje, že většina respondentů i během října registrovala zlepšení své ekonomické situace.

Naplňují se však očekávání, která měla za to, že útlum v Číně negativně poznamená i tuzemskou ekonomiku. Stále však nelze hovořit o tom, že by se snad právě kvůli situaci v Číně mělo u nás dostavit nějaké fatální zpomalení. Říjnový index nákupních manažerů je konzistentní s obecně předpokládaným nižším růstem české ekonomiky v příštím roce v porovnání s rokem letošním.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

Newsletter