V Americe je hej. Dolar opět posílil

Klíčové body

  • Trojice důležitých dat z americké ekonomiky ukazuje na její výbornou kondici.
  • Sázky na snížení sazeb v USA v březnu jsou pryč. Trh nyní pochybuje i o razantním snížení sazeb během letošního roku.
  • Kurz dolaru posílil. Počítáme, že dolar zůstane proti koruně minimálně v prvním čtvrtletí silný.
Zdroj: Depositphotos

Poslední data z USA ukazují silnou kondici tamní ekonomiky. Měření HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ukázalo nad očekávání silný výsledek. V dobrém stavu je i trh práce, což podpořila poslední čísla. Trojici pozitivních zpráv z americké ekonomiky pak doplnil index ISM sektoru služeb, jehož výsledky byly zveřejněny během včerejška. Index dosáhl 53,4 bodu a překonal tak očekávání trhu o 1,4 bodu. Výsledku pomohla silnější aktivita podnikového sektoru a růst zaměstnanosti. Naopak výsledek mírně zhoršil pokračující růst cen a prodlevy v dodávkách v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Sázky na snížení úrokových sazeb už v březnu jsou tak podle všeho úplně mimo.

Měření předstihového indikátoru ISM ukazuje, že by se americká ekonomika mohla vyhnout „tradičnímu“ zpomalení po svátcích. Ekonomika bývá během ledna línější a probere se až začátkem února. Dobré výsledky a silnější sentiment můžou s vysokou pravděpodobností znamenat, že se USA vyhnout prognózovanému zpomalení ekonomiky, především v sektoru služeb v prvním čtvrtletí letošního roku.

Dílčí ukazatele indexu ukazují, že aktivita podnikového sektoru je stále silná, počet nových objednávek roste, roste zaměstnanost. Výhled do dalších měsíců je tak vesměs pozitivní. Mírné problémy lze najít v oblasti smluvených dodávek zboží a služeb, které lze částečně vysvětlit velmi studeným počasím v řadě státech USA a doznívajícími problémy v lodní dopravě. To se podepsalo na růstu cen přepravy.

V reakci na pozitivní data opět posílil americký dolar. Dolarový index, který měří sílu dolaru proti hlavním světovým měnám, se během pondělí podíval na maxima za 11 týdnů, když atakoval hodnotu 104,6. Během posledních hodin přišla mírná korekce, ale síla dolaru přetrvává. Dobrá situace v americké ekonomice zasahuje do očekávání dalšího vývoje úrokových sazeb. Dřívější snížení sazeb v březnu je nyní mimo hru. Klesají ale i sázky na razantní snižování sazeb během letošního roku, což opět tlačí na silnější dolar.

Hodnoty futures v USA ukazují nyní na očekávané snížení úrokových sazeb v roce 2024 o zhruba 115 bazických bodů. Pro srovnání lze uvést, že na začátku ledna očekávaly trhy snížení sazeb o 150 bazických bodů. Trhy jsou vpředhledící a očekávaný vývoj ekonomiky, její srovnání s dalšími světovými regiony, vývoj sazeb a další kurzotvorné faktory obchodníci zaceňují už nyní. Nadále očekáváme silnější dolar proti české koruně v prvním čtvrtletí letošního roku. V druhé polovině roku by mohla koruna proti dolaru výrazněji posílit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0756 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0696 do 1,0794 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,98 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,93 až 25,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,12 do 23,41 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter