V asijské krizi vsadit na Japonsko?

Čínské akciové trhy dnes obnovily svůj propad. Ohledně japonského finančního trhu pozitivní výhledy zatím přebíjí ty negativní. I přesto, že si index Nikkei prošel více jak dvouletou rally, optimismus investoři neztrácí. Roste přesvědčení, že se konečně dostává ke slovu tolik očekávaná obnova ekonomiky země vycházejícího slunce. Slibné vyhlídky potvrzují i některé banky. „Naše hodnocení japonské růstové strategie se zlepšilo ze známky „B+“ na „A-“. Japonsko vstoupilo do fáze rostoucího hospodářského cyklu,“ zaznělo v dopise klientům banky Societe Generale.

Zlepšení ratingu navazuje na fakt, že si japonský akciový trh prošel od začátku roku téměř dvojnásobným růstem, přičemž jen za letošek si už připsal o něco málo více než 17 %. Stalo se tak i přes kritiku hospodářského stimulu premiéra Abeho, pro který se vžil název „Abenomika“.

Motory růstu a optimismus

Pravdou je, že za dosavadním růstem stojí celkem tři „motory“ Abenomiky. Prvním z nich je program kvantitativního uvolňování japonské centrální banky. Za druhým pak stojí fiskální stimul a třetí patří oblasti strukturálních reforem. Právě poslední zmiňovaný „motor“ je však pro některé analytiky poměrně problematický, a to jen z hlediska doby jeho realizace a následné účinnosti.

„Strukturální reformy je vždy obtížné implementovat v co nejkratší době. Nelze se proto divit, že výsledky těchto změn se dostaví až po nějaké, poměrně dlouhé, době. Faktem ale je, že tento „motor“ už byl nažhaven,“ zaznělo z úst Lima Say Boona, ředitele investičního oddělení společnosti DBS, během klientské prezentace minulý týden. „Ve hře jsou plány jako snížení firemních daní, liberalizace zemědělství i deregulace odvětví energetiky, životního prostředí a zdravotnictví. Stejně tak se připravuje i nový kodex vedení a kontroly japonských firem společně s daňovými výhodami podporující větší zapojení žen v pracovním procesu,“ dodal Boon. Pozitivem je i pozvolný růst japonských mezd, který, pokud se udrží, by mohl podpořit expanzi budoucí spotřeby.

Společnost DBS již v roce 2012 označila japonské akcie hodnocením „overweight“, což znamená, že jejich výnos přesahuje výnos sledovaného benchmarku, a tudíž by jejich podíl v portfoliu investorů měl být větší. Tohoto investičního doporučení se firma drží i nadále.

Toto hodnocení pak potvrzuje i Bank of America Merill Lynch. Dle její poslední studie je 37 % světových investorů v případě země vycházejícího slunce taktéž „overweight“. Japonsko se tak v rámci tohoto výzkumu umístilo na druhém místě hned za Evropou. Co se týče vývoje reálné ekonomiky, ukázalo se, že 70 % akciových stratégů je přesvědčeno o její začínající obnově.

Potenciální hrozby a pesimismus

Ne každý se však na japonskou ekonomku a trh dívá se stejným optimismem. Temasek, singapurský v dolarech denominovaný 196miliardový fond, zemi vycházejícího slunce nevěří. I přesto, že se zaměřuje výhradně na transformující se ekonomiky, mezi které Japonsko bezpochyby zapadá, jeho přímá expozice na tomto trhu je nulová.

„V Japonsku stále hledáme adekvátní příležitosti,“ přepisuje server CNBC slova Raviho Lembaha, investičního ředitele Temaseku. Během vyhlašování výsledků fondu však Lembaha zdůraznil, že i tak nemá Japonsko prozatím dostatečné investiční možnosti, které by spadaly do nastavených kritérií společnosti.

Pomyslným investičním protivětrem je například konkurence ze strany domácích investorů, kteří mají ve svých rozvahách obrovské množství volné hotovosti. Vzhledem k tomu, že výnosy japonských dluhopisů jsou dlouhodobě na velice nízkých úrovních, zaměřují se investoři na alternativy, jejichž výnosnost je sice taktéž nižší, ale v porovnání se zmiňovanými bondy je stále zajímavější.

Příkladem může být nedávná akvizice Japonské pošty a australské logistické společnosti Toll Holdings. Tento deal byl dle odhadů analytiků uskutečněn s téměř 50% prémií, a to díky investičnímu potenciálu spočívající v 4,8% dividendě společnosti Toll. Ta je totiž v porovnání s 0,0,45% výnosem desetiletého japonského bondu pro investory mnohonásobně lákavější.

Ale obavy ohledně dalšího akciového růstu mají i další argumentaci. „Z hlediska valuací a ziskových očekávání pro fiskální rok 2015 a 2016 se japonské akcie prodávají za 16,5 až 17násobek poměru tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii (tzv. P/E ratio), což odpovídá vrcholu valuačního rozpětí globálního akciového trhu,“ míní Toru Ibayashi, vedoucí akciového oddělení pro Japonsko ve společnosti UBS. „Z tohoto pohledu jsou pro nás japonské akcie drahé, a proto naše doporučení zůstává na „neutral“.“

Ibayashi není optimistický ani co se týče ekonomického výhledu. „Ziskový výhled je sice lákavý, ale je tažen pouze slabým jenem a snížením firemních daní. Vzhledem k absenci strukturálních reforem a našemu očekávání ohledně nepravděpodobného dalšího oslabení japonské měny během příštích dvanácti měsíců, je ziskový výhled pro fiskální rok 2016 spíše klesající.“

A co na to Bank of Japan?

Pohled japonské centrální banky na budoucí ekonomický vývoj se na základě dnešní tiskové konference ukázal, i přes zmírnění výhledu, stále lehce pozitivní. Bank of Japan osekala svá očekávání ekonomického růstu pro fiskální rok 2015 z 1,7 % na 1,4 % a pro ten další pak z 1,9 % na 1,8 %. Predikce inflace pro letošek byla taktéž snížena, a to z 0,8 % na 0,7 %.

 I tak ale vedení banky stále proklamuje, že si japonská ekonomika prochází byť velice pozvolnou obnovou. Měnový stimul pak zůstal nezměněn na roční úrovni nákupu aktiv o hodnotě 80 bilionů jenů.

„Export společně s ekonomickým růstem se lehce zpomalil, avšak dle našich očekávání jde pouze o dočasný jev,“ zní oficiální vyjádření Bank of Japan. Zvýšení v případě vývozu je odůvodněno především zlepšením zahraničních ekonomik, ale taktéž slabým jenem. Možné hrozby akciového trhu, jako je řecká dluhová krize či čínský propad, nebudou mít dle zástupců centrální banky nijak výraznější vliv. Konkrétně v případě Číny je optimismus vkládán především v úspěšnost opatření čínské vlády.

SocGen o japonských akciích: 4 důvody, proč zůstat býkem

Katana japonských firem v akci. Firmy osekávají investice

Newsletter