V Brně se probouzí IT obr!

Zdroj: Depositphotos

Pokud nejste přímo z brněnské čtvrti Královo Pole, možná jste o společnosti Kyndryl slyšeli. Pokud jste o Kyndrylu neslyšeli, určitě jste se setkali se systémem, který tato společnost spravuje. Ba co víc, každý, kdo se pohybuje v globálním IT byznysu, Kyndryl určitě zná. Pro mnoho lidí může být překvapením, že jeden z gigantů informačních technologií na planetě provozuje v Brně globální klientské inovační centrum. 

Přestože Kyndryl formálně působí na českém trhu necelý rok, v praxi má za sebou více než 20 let zkušeností. Je to proto, že Kyndryl byl loni vyčleněn z dnes již legendární značky IBM a zaměřil se na vlastní segment: návrh, budování a správu kritických podnikových informačních systémů.

Šéf české větve Kyndrylu Jiří Batěk vidí oddělení od IBM jako šanci pro větší flexibilitu. „Jako nezávislá společnost poskytující služby máme nyní novou svobodu v tom, jak fungovat a investovat do našeho podnikání. Nyní už jako oddělená firma máme jedinečnou kombinaci prvotřídních odborných znalostí a skvělé pověsti mezi našimi zákazníky, a navíc energii a inovace startupu – možná největšího na světě.“

S 90 tisíci zaměstnanci po celém světě lze říci, že Kyndryl je novým druhem start-upu. Málokterá společnost má takový rozsah jako Kyndryl nebo hraje roli v globálním provozu podnikových systémů, ale je zároveň nová, mladá a svižná.  Společnost teď projde v příštích třech letech většími změnami než většina organizací za deset let.

Po oddělení od IBM Kyndryl rovnou začal vytvářet klíčové aliance a partnerství s předními světovými cloudovými hyperskalátory – Amazon Web Services, Google Cloud a Microsoft – a rozrůstá se ekosystém poskytovatelů řešení, jako jsou například Cisco, Cloudera, Dell Technologies, NetApp, Nokia, Oracle, SAP a VMware.

Jiří Batěk má i další plány, jak by Kyndryl v České republice měl dále růst. Pandemie covidu totiž ukázala, že celý segment zdravotnictví je v digitalizaci pozadu. „Před covidem by bylo divné, kdybyste řekli, že nemocniční systémy mají být propojené. Dnes je to zcela seriózní agenda. Máme know-how v oblasti zdravotnictví, které jsme převzali v jiných zemích. Naší ambicí je implementovat ho u nás,“ plánuje šéf českého Kyndrylu.

Představa, že by lékaři měli k dispozici vaši zdravotní dokumentaci, ať už byste šli do nemocnice kamkoli, je lákavá. Jenže česká realita k tomu má daleko. Podle Baťka má ale Kyndryl s takovými systémy zkušenosti například z Kanady, Německa nebo Spojených států.

Ve světě měnících se předpisů, stupňujících se bezpečnostních hrozeb a rostoucích očekávání pacientů i lékařů musí poskytovatelé zdravotní péče inovovat, aby mohli vylepšit modely poskytování péče a nabízet lepší služby. Díky desítkám let zkušeností se spoluprací s poskytovateli zdravotní péče a široké síti partnerů může Kyndryl hladce integrovat a digitálně transformovat IT systémy zdravotní péče tak, aby zvýšil efektivitu, snížil náklady a zvýšil kvalitu služeb.

Další oblastí, na kterou se společnost Kyndryl v České republice zaměřuje, jsou finanční služby. V posledních letech vyvolaly technologické a regulační změny rapidní digitalizaci, která výrazně překreslila mapu finančních služeb. Stále více lidí dnes používá mobilní telefon k placení, obchodování, online pojištění a k nejrůznějším finančním transakcím téměř s každým. V eurozóně, která zahrnuje 19 různých ekonomik, využívají on-line bankovnictví více než dvě třetiny obyvatel. Jen v Česku má přístup k bankovním online službám 73 procent populace.

Zavedené banky a pojišťovny se proto obávají nejen menšího počtu lidí navštěvujících jejich pobočky, ale také zcela nových konkurentů, jako jsou například fintechové startupy nebo technologické platformy.

Každá společnost poskytující finanční služby tak dnes hledá správné technologie a odborné znalosti v oboru, aby tyto technologie co nejlépe využila a udržela krok s rychle se měnícím trhem. Transparentnost je v takovém případě číslo jedna. Pro Kyndryl se tato zásada odráží i v jejím nejnovějším projektu Kyndryl Bridge. Ten poskytuje společnostem, jejichž systémy Kyndryl zpracovává, kompletní přehled o tom, co se právě děje v jejich digitálním ekosystému.

Zdroj: Kyndryl

Newsletter