V čem se liší online tradingové návyky Japonců a Čechů?

Zdroj: Depositphotos

Jak vypadají obchody nejúspěšnějších japonských obchodníků při porovnání s českými? Co se v zemi vycházejícího slunce nejčastěji obchoduje a jak? Či jak daleko sahá japonská tradice intradenního obchodování? To se dočtete v tomto článku.

 Intradenní trading patří k jedné z nejtěžších disciplín finančního světa a je časově i psychicky nesmírně náročný. Jenže zatímco u nás v Česku a na Slovensku jsme se k tradingu začali postupně dostávat po roce 2000, v Japonsku má trading nepoměrně delší tradici.

Právě Japonsko je trhem, kde jsme před rokem a půl s Fintokei začínali. Dnes se proto podíváme na to, jak obchodují japonští a jak čeští obchodníci. a analyzujeme také jednoho z našich nejúspěšnějších japonských obchodníků.

Zdroj: Fintokei

Specifika Japonského trhu

Přestože jsou Japonci zvyklí obchodovat už od 80. let minulého století a daytrading tam patří k oblíbenému koníčku mnoha mužů a žen, když jsme zde s Fintokei před rokem a půl začínali, moderní prop trading téměř nikdo neznal. Dostali jsme se tak do situace, kdy firma z Česka musela ostříleným obchodníkům a obchodnicím vysvětlovat, jak fungují tradingové výzvy a na jak vysoké účty mohou díky nim obchodníci dosáhnout.

Dnes už Japonci patří k fanouškům prop tradingu, avšak paradoxně se jedná spíše o starší demografickou skupinu, která na prop trading slyší. Zatímco na západ od Japonska je prop trading nejoblíbenější mezi mladou a nastupující generací traderů. Je to zejména kvůli tomu, že v Japonsku se tradingu obecně věnujou lidi spíše až ve středním věku, kteří už mají nějaké zkušenosti a kapitál. Mladá generace je paradoxně méně otevřená novým věcem.

Zajímavost: Paní Watanabe a trading

Jedná se o ženy v domácnosti, které si v tradičním Japonsku našly koníčka v podobě day tradingu. Tyto zkušené, rozvážné a disciplinované obchodnice mnohdy dokázaly rozmnožit rodinné jmění, a v 90. letech jim dokonce za záchranu uvadající japonské ekonomiky poděkovala Bank of Japan.

Analýza nejúspěšnějšího japonského obchodníka Fintokei

Pro příklad typického japonského tradera jsme vybrali jednoho z klientů Fintokei. Tento obchodník, křestním jménem Yusuke, u Fintokei obchoduje celkem 4 měsíce a za tu dobu si zvládl vydělat dohromady kolem 3 milionů yenů, tedy něco kolem 500 000 korun.

Yusuke patří mezi velice aktivní obchodníky a své výdělky buduje postupně častým obchodováním menších pozic. Většina z jeho úctyhodného počtu 550 obchodů je tedy intradenních a úspěšnost je velmi solidní – kolem 65 %. Jako většina japonských obchodníků dává i Yusuke přednost obchodování japonského akciového indexu Nikkei či měnovým párům obsahujícím japonský jen.

Nejziskovější obchod Yusukeho

Na Nikkei indexu se uskutečnil také Yusukeho největší majstrštyk – intradenní protitrendový obchod, kterým vydělal přes 1 milion yenů (cca 140 000 Kč).

O protitrendový obchod jde z toho důvodu, že týden před jeho uskutečněním (ke kterému došlo 12. března) dosáhl index Nikkei historického maxima a následně několik dnů ustavičně padal. Tyto poklesy na ceně se dávaly za vinu obavě investorů ze zasedání Bank of Japan a následných očekávaných zvýšení úrokových sazeb. Jenže objevovaly se také signály, které naznačovaly, že by mohlo dojít k brzké otočce a dalšímu růstu. A Yusuke si jich všímal.

Svůj vstup do long pozice na indexu Nikkei načasoval 2 hodiny po vyhlášení dat k producentské inflaci za únor. Ta dopadla dle očekávání, což vedlo k uklidnění situace, a tím pádem i nižší pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb na zasedání Bank of Japan. Na páru s USD tak začal JPY ihned oslabovat, což dále podpořilo exportně orientované společnosti a také index Nikkei. To byly první ze signálů.

Dalším signálem byla doji svíčka s dlouhými knoty, která je patrná na H1 grafu níže. Ta signalizovala možné otočení trendu.

Index Nikkei 225 na H1 grafu. Zdroj: MT4

Yusuke, jakožto každý správný obchodník, však nepodceňoval pravidla risk managementu a i navzdory poměrně jasným signálům si nastavil profit target i stop loss úrovně. Referenčními body pro něj byly úrovně mezi 38300 a 38800 body, kde Nikkei předchozí den konsolidoval.

Se signály, svědčícími pro otočení trendu a s nastavenými SL a TP úrovněmi, očekával Yusuke, jak se trh vyvine. Následující obrovská 300bodová svíčka byla potvrzením jeho úsudku. Navíc díky bravurně nastaveným stop loss a take profit úrovním dokázal náš japonský obchodník přečkat i dvě červené svíčky a z pozice vystoupil přesně tak, jak si naplánoval – naplněním take profit úrovně na vrcholu seance z předchozího dne.

Srovnání Japonců a Čechů

Yusuke je typickým příkladem japonského stylu obchodování. Ačkoliv to z obchodu výše nevypadá, japonští tradeři otevírají ve srovnání s těmi českými nepoměrně větší množství obchodních pozic. Jsou také daleko více zaměření na domácí ekonomiku a nejčastěji obchodují právě akciový index Nikkei či měnové páry s jenem.

Češi a Slováci naopak častěji obchodují s velkými pozicemi a ve výrazně nižší frekvenci. Narozdíl od japonských kolegů nejsou tak zaměření na domácí ekonomiku. Nejčastěji obchodují americké akciové indexy, měnový pár EUR/USD a ropu či zlato, tedy instrumenty známé svou volatilitou a likviditou.

Závěrem

Yusuke však patří k pouhé špičce ledovce našich úspěšných obchodníků. Těm jsme letos ve Fintokei vyplatili dohromady už přes 50 000 000 korun. Díky evaluačním programům jako je Fintokei ProTrader mají naši klienti možnost obchodovat na účtech s virtuálním kapitálem a část případných zisků si nechat vyplatit na svůj bankovní účet ve formě tzv. payoutů. Průměrná výše payotu přitom činní přibližně 100 000 korun.

Naším cílem je objevit tradingové talenty a těm nabídnout možnost na sobě pracovat a u toho si zároveň přivydělat slušnými zisky. Těm nejlepším pak chceme nabídnout možnost profesionální spolupráce. Obchodníci jako Yusuke dokazují, že o talenty u nás nebude nouze.

Zdroj: Fintokei

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter