V Česku je nejnižší nezaměstnanost od roku 2008

AKTUALIZOVÁNO – V Česku je nejnižší nezaměstnanost od roku 2008. V srpnu podíl nezaměstnaných osob poklesl na čtyři procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 2,1 procenta na 296 826, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o šest procent na 199 273.

„Po odeznění sezónního efektu z července se podíl nezaměstnaných osob se v srpnu vrátil na červnová čtyři procenta. Pokračující utahování českého trhu práce potvrzuje i rekordní počet volných pracovních míst. V současné ekonomice hledají firmy téměř 200 tisíc zaměstnanců, to je v meziročním srovnání o 60 tisíc zaměstnanců víc. Zároveň za poslední rok poklesl počet nezaměstnaných o téměř 92 tisíc lidí,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Dodal, že počet uchazečů na jedno pracovní místo opět klesl, a to až na hodnotu 1,5. „Z tohoto pohledu je trh práce již napjatější než před vypuknutím krize v roce 2008, kdy nezaměstnanost sice klesla až na 3,8 procenta, na každé pracovní místo však připadali dva uchazeči,“ upozornil Šoltés. Vhledem k sezónnosti trhu práce je podle něj pravděpodobné, že se ke konci roku podíl nezaměstnaných dostane pod čtyři procenta.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák poznamenal, že zvyšující se nesoulad mezi uchazeči a volnými pracovními místy se samozřejmě odráží i do růstu mezd. V první polovině letošního roku průměrná měsíční nominální mzda vzrostla o 6,5 procenta a reálně po odečtení o inflaci o 4,1 procenta. „A to je také nástin toho jakým směrem se bude situace na pracovním trhu vyvíjet v závěru letošního roku – nezaměstnanost ještě mírně poklesne, zatímco růst mezd bude dále akcelerovat,“ uvedl Novák.

„Skutečnost, že trh práce trpí nedostatkem volné pracovní síly, je viditelná také na ochotě firem zaměstnávat i čerstvé absolventy škol. Letos v srpnu se jich na úřad práce přihlásilo něco málo přes 12 tisíc. Loni v srpnu byl seznam evidovaných absolventů o 5 tisíc robustnější,“ doplnil Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank. Další vlna nově příchozích absolventů škol by podle něj mohla přijít v září. Mnoho z nich se však pravděpodobně na úřadu práce příliš dlouho neohřeje, neboť množství příležitostí k nalezení uplatnění na trhu práce roste téměř raketovou rychlostí.

V průběhu srpna bylo nově zaevidováno 36 088 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 5681 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 6386 osob.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 66 okresech, největší v okresech – Jeseník (o 7,3 %), Písek (o 5,9 %), Rychnov nad Kněžnou (o 5,6 %), Rakovník (o 5,5 %), Děčín a Chomutov (shodně o 4,1 %),  Prachatice (o 3,9 %) a Cheb (o 3,7 %).

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 11 okresech, největší v okresech – Jindřichův Hradec (o 2,8 %), Benešov (o 2,0 %), Pelhřimov (o 1,7 %), Kolín (o 1,6 %), Strakonice (o 1,2 %).

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 66 okresech, největší v okresech Jeseník, Písek a Rychnov nad Kněžnou. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 11 okresech, největší v okresech Jindřichův Hradec, Benešov a Pelhřimov.

 

Newsletter