V ČNB probíhá debata o „intervencích“

Klíčové body

  • Inflační tlaky by ČNB mohla zkrotit nejen úrokovým, ale i kurzovým kanálem.
  • Využít by mohla prodej výnosů z devizových rezerv, se kterým má již zkušenosti.
  • Koruna krátce zpevnila pod hranici 25,30 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka letos zahájila proces měnověpolitické normalizace jako jedna z prvních centrálních bank na světě. Důvodem jsou silné proinflační tlaky. Nejde přitom pouze o nabídkovou stranu, kterou měnové autority svou politikou napřímo neovlivní, ale i o tu poptávkovou. Některé tlaky by nemusely být až tak tranzitorní, jak bylo původně očekáváno. Do hry se tak vedle úrokových sazeb mohou dostat další nástroje typu „intervencí“ v podobě odprodeje devizových rezerv.

Debaty o možnosti využití devizových rezerv, resp. výnosů z nich, k podpoře kurzu koruny údajně již probíhají. Ve svém textu pro Hospodářské noviny to uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda spolu se svým poradcem Jakubem Matějů.

Základním argumentem je potřeba pokračovat v procesu utahování měnových podmínek. Vyšší sazby se v reálné ekonomice neprojeví hned. Nabízí se proto podpora skrze kurzový kanál, v jehož rámci by mohly být využity právě výnosy z devizových rezerv. V případě ČNB by nešlo o žádnou novinku. Odprodej rezerv probíhal ještě před rokem 2013, šlo však spíše o technickou záležitost. Dnes by se objevily klíčové otázky, jak tyto odprodeje nastavit, zejména pak vzhledem k ekonomickému vývoji a potenciálním dopadům na kurz koruny.

Pokud by se ukázalo, že proinflační tlaky neslábnou a inflace se na horizontu měnové politiky nevrací zpět k cíli, jak předpokládá aktuální prognóza, využití výnosů z devizových rezerv by patrně přišlo na řadu. ČNB zkušenosti s „intervencemi“ má, jednalo by se však o opačný směr, než tomu bylo u kurzového závazku z let 2013 až 2017, kdy se centrální banka snažila inflaci naopak podpořit, nikoli zkrotit. Některé centrální banky k tomu využívají mimo jiné například programy nákupů aktiv, v českém prostředí by však dávaly větší smysl „intervence“. Oba nástroje fungují skrze jiný kanál a ne každý se hodí k té či oné ekonomice.

Kurz koruny během včerejšího dne krátce zpevnil pod hranici 25,30 za euro. Můžeme spekulovat, zda k tomuto posunu přispěl text pánů Bendy a Matějů nebo „jen“ lepší tržní sentiment v regionu a posilující euro proti dolaru. Každopádně se potvrdilo, že v ČNB se o potřebě udržet se tzv. před křivkou a snažit se „řídit“ inflaci na měnověpolitickém horizontu intenzivně debatuje, včetně možnosti využití „alternativ“ k sazbám. Komunikace tímto směrem je přitom zcela zásadní pro každou centrální banku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1795 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1779 do 1,1861 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,20 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,32 až 21,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter