V ECB je shoda na vyšších sazbách. I Británie bude úroky zvyšovat

Klíčové body

  • V ECB panuje shoda na vyšších sazbách.
  • Od Bank of England čekáme hike o 25 bodů.
  • V Maďarsku dojde na snížení úroků.
Zdroj: Depositphotos

Po minulém týdnu, kterému vévodily série jestřábích rozhodnutí a komentářů z Fedu a ECB, nebude ten aktuální o moc klidnější. Včerejší den byl chudý na data a ještě chudší byla tržní aktivita z důvodu bankovních prázdnin v USA. Dnešek by měl být zajímavější, a to z důvodu oznámení změny úrokových sazeb v Maďarsku a dalších projevů členů ECB a Fedu. Zrak se bude v tomto týdnu ubírat hlavně do Spojeného království, kde nás čeká inflace a rozhodnutí o sazbách. 

ECB v reakci na historicky silnou inflaci přijala za poslední rok rázná opatření. Depozitní sazba byla zvýšena ze záporu -0,5 % na 3,5 % a dle všech náznaků dále poroste. Zpřísnění měnové politiky a posun úroků do restriktivních úrovní zpomalil ekonomickou aktivitu, včetně poskytování úvěrů. Inflace aktuálně odráží pokles cen energií. V jádrovém vyjádření je však více perzistentní. Dle výhledu ECB by měly obě inflace klesat, existují však možné překážky.

Výhled ECB pracuje s poklesem inflace v příštích měsících, přičemž v roce 2025 by měla dosahovat úrovní mírně nad 2 %. Tento pokles je založen na dalším očekávaném poklesu cen energií a cen potravin. Předpoklad u jádrové inflace je obdobný, měla by klesat z 5,1 % v letošním roce na 2,3 % v roce 2025. Šoky na straně nabídky postupně odeznívají, poptávková strana zůstává odolnější, zejména s ohledem na napjatý stav trhu práce.

Inflace by tedy měla klesat, avšak nebude to bez rizik. Válka na Ukrajině, zejména nejistota ohledně černomořské dohody o obilí a zničení Kachovské přehrady, představuje možná proinflační rizika pro inflaci potravin. Déle trvající zvýšená jádrová inflace pak může být rizikem odukotvení inflačních očekávání či oslabení transmise měnové politiky. Dle aktuálního hodnocení hned několika představitelů ECB, kteří v pondělí promluvili, včetně hlavního ekonoma, je adekvátní reakcí na současnou situaci zvýšení sazeb na červencovém zasedání. V září pak bude centrální banka situaci vyhodnocovat na základě nejnovějších dat a prognózy.

Další zvýšení sazeb o 25 bodů čekáme i od Bank of England. Evidentně zakořeněná jádrová inflace, stále napjatý trh práce a ekonomika celkově silnější oproti původním očekávání, to jsou hlavní argumenty k dalšímu hiku. Trh aktuálně očekává, že by úroky mohly růst ještě víc. Včera librové peněžní trhy naznačily více než 50% pravděpodobnost posunu sazby k 6 %, oproti aktuálním 4,5 %, do února 2024. To je podle nás přehnaný výhled. Bank of England se s posunem k hranici 5 % dostává na odhadovanou terminální sazbu, což ji umožní klást důraz na kumulativní efekt předchozího navyšování sazeb a jeho postupný propis do ekonomiky.

Dnes nás čeká zasedání maďarské národní banky a rozhodnutí o sazbách. Očekáváme, že hlavní tříměsíční úroková sazba zůstane na 13 %, stejně tak depozitní na 12,5 %. Ke snížení by mělo dojít u jednodenní sazby, a to z 17 % na 16 %, obdobně jako to centrální banka udělala v dubnu. Snižování by mělo v dalších měsících pokračovat v souladu se snahou o sladění s hlavní sazbou. Samotné snížení bychom přitom neměli chápat jako snahu o uvolnění měnové politiky, ale jako o krok k udržení finanční stability.

Začátek týdne na se na trzích nesl ve znamení rostoucích tržních sazeb. Na devizovém trhu vidíme silnější dolar, který se však po oslabení po ECB nadále drží nad hranicí 1,0900 za euro. Měny regionu včera zpevnily, koruna se vrátila zpět pod 23,80 za euro. Středeční zasedání ČNB by kurzu příliš podpory dodat nemělo. Čekáme stabilitu sazeb, pokračující intervenční režim a zopakování výhledu vyšších sazeb po delší dobu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0924 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0867 do 1,0976 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,64 ž 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,65 do 21,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter