V eurozóně i na ostrovech uvidíme smršť zvyšování sazeb

Klíčové body

  • Bank of England v tomto týdnu doručí zvýšení sazeb o 50 až 75 bazických bodů.
  • ECB bude muset vlivem vysoké inflace pokračovat v navyšování úroků.
  • Neočekáváme, že by euro a libra po doručení zvýšení sazeb výrazně posílily.
Zdroj: Depositphotos

V následujících měsících nás podle všeho čeká smršť zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB a Bank of England. Nelze vyloučit, že se k dalšímu kolu navyšování sazeb přidají i další centrální banky v regionu. Dědictví pandemie v podobě problému úzkých hrdel odstartovalo první kola zdražování ještě před začátkem skokového růstu cen energií. To v kombinaci s četnými štědrými vládními balíčky schválených na kompenzaci nejprve dopadů pandemie a následně dopadů zdražování vytvořilo smrtelný inflační koktejl.

Jednotlivé ekonomiky se potýkají s bezpečně předvídatelným problémem. Vlivem relativně dlouhého období vysokých cen energií posilují sekundární inflační tlaky, které se objevují v řadě sektorech ekonomiky, a to včetně trhu práce, trhu s potravinami a dalších. Vysoká inflace tu tak s námi bude zřejmě déle, než bylo očekáváno. Z pohledu centrálních bank bude klíčové, aby se podařilo zkrotit meziroční růst cen k blízkosti stanoveného cíle. To se v současné době nedaří. Naměřená inflace ve Spojeném království i v eurozóně dosahuje téměř pětinásobku inflačního cíle tamních centrálních bank.

Meziroční inflace na ostrovech dosáhla hodnoty 9,9 %, finanční trhy proto vyhlíží další krok Bank of England. Důvěra v britská aktiva klesá a libra oslabuje směrem k historickým minimům. Nelze proto vyloučit, že se Bank of England na svém dalším zasedání, které proběhne 22. září, rozhodne pro zvýšení úrokových sazeb až o 75 bazických bodů. Jednalo by se o nejrazantnější zvýšení sazeb za tři dekády. Do hry vstupuje i nově schválený masivní vládní balíček na boj s cenami energií, který by v krátkodobém horizontu měl alespoň statisticky snížit vrchol inflace a utlumit inflační tlaky tažené cenou energetických komodit.

Je nutné dodat, že fiskální expanze této velikosti bude působit ve střednědobém horizontu proinflačně, což zřejmě povede k delšímu období vyšších úrokových sazeb ve Spojeném království. Samotné zvyšování sazeb na významné posílení libry v dalších týdnech stačit nebude. Dlouhodobě libře škodí turbulentní politická situace a nepříznivý výhled ekonomiky. Dokud nedojde ke změně na těchto frontách, nemůžeme očekávat návrat kurzu libry na hodnoty z roku 2021.

Scénář dalšího navyšování sazeb můžeme vyhlížet i u ECB, která podobně jako britská kolegyně čelí problémům vysoké inflace a sílících sekundárních inflačních tlaků. Nová prognóza ECB počítá se zpomalením ekonomiky. Dopady války na Ukrajině a omezení dodávek plynu z Ruska se podepisují na kondici německé ekonomiky. Analytici v Bundesbank očekávají mírné zpomalení hospodářského růstu Německa už ve třetím čtvrtletí letošního roku a významné zpomalení pak ve dvou následujících obdobích.

Viceprezident ECB Luis de Guindos se obává, že ani očekávané zpomalení ekonomiky v dalším roce, které by částečně utlumilo poptávku, a tím i inflační tlaky, nebude stačit na navrácení míry inflace zpět k cíli. Dle jeho slov tak bude ve stínu této obavy a v zájmu posílení kredibility centrální banky přistoupit k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Ale ani u eura neočekáváme výrazné posílení proti dolaru. Naopak, pokud by ECB nedoručila zvýšení sazeb, pak bychom byli svědky delšího pobytu eura pod paritou. Zatímco v EU a eurozóně pokračují problémy s válkou na Ukrajině a vysokou cenou energetických komodit, tak Fed v USA pokračuje v normalizaci měnové politiky a pomáhá tak k posilování dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0030 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9923 do 1,0084 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,32 do 24,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter