V Evropě i Praze jsou víc slyšet prodejci

Evropské akcie se v úterý propadly při nejistotě kolem vyhlášení nezávislosti Skotska v referendu a zítřejšího rozhodnutí Fedu o dalším vývoji měnové politiky. Pražská burza reagovala negativně především pod tlakem Erste a ČEZu a oslabila o 1,25 %.

V úterý oslabovaly téměř všechny tituly, energetický ČEZ oslabil o dvě procenta, Erste 2,6 %, VIG -1,32 % a Unipetrol -1,85 %. O2 CR se dostala pod úroveň 290 Kč a zakončila slabší o 1,47 %.

Pražská burza dnes rozhodla o dočasném přerušení činnosti Patrona pro emisi RIGHT NWR (ISIN GB00BPBFX987). Důvodem je, že nastavený krok kotace 0,05Kč neumožňuje řádně plnit povinnosti Patrona. Tím je J&T Banka.

Pražská burza dočasně zastavila patronaci práv na nové akcie NWR

Pokles u akcií ČEZ dnes mohl souviset i se zprávou o podpoře dostavby jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.

Mládek: Ukrajina je argument pro dostavbu jaderných elektráren

Z fundamentálních zpráv dnes překvapil německý index ZEW, který poklesl z 8,6 na 6,9, přesto mírněji proti očekávaným 5,2. Evropské akcie reagovaly poklesem a v bilanci celého dne Eurostoxx odepsal 0,52 %, DAX 0,39 %, francouzský index CAC končí níže o 0,42 %, FTSE MIB o 0,38 %, ATX o výraznějších 1,31 %.

Náladu německých investorů drtí Ukrajina, Skotsko i ECB

Z jednotlivých cenných papírů Orange SA poklesly o 1,2 % poté, co francouzská telekomunikační společnost nabídla za španělského poskytovatele širokopásmového připojení 3,4 miliardy eur. Akcie akvizičního cíle Jazztel SA posílily o více jak 6 procent. 

Newsletter