V Evropě padaly banky. Ze slabšího dolaru „těžili“ těžaři

Evropské akcie po ranním skokovém 1% růstu skončily opět v červených číslech, když hlavně bankovní sektor výrazně oslabil. Obchodování na některých italských bankách muselo být kvůli propadům až o 4 % na chvíli pozastaveno po zprávě Bank of Italy, že špatné úvěry italských bank dosáhly historického maxima 20 %. Navíc, matka portugalské banky Espirito Santo, která je největším veřejně obchodovaným věřitelem v zemi, potvrdila, že podá návrh na insolvenci. Všechny tyto zprávy měly za následek odpolední výprodej napříč celým sektorem.

Matka portugalské bankovní jedničky BES vyhlásí bankrot

Naopak sektor komodit a hlavně těžařské firmy po oslabení dolaru posilovaly o bezmála 1 % a podobně reagoval i sektor informačních technologií tažen vzhůru akciemi SAP, které přidaly 2 %. Automotive sektor take posiloval, hlavním tahounem byly akcie BMW, které JP Morgan nyní doporučuje „nadvážit“ s cílovou cenou 105 EUR.

Celkově byla dnešní seance velice nervózní, investoři stále raději vybírali zisky a takzvaně „prodávají do síly“ z obav o stav německé ekonomiky a následující výsledkové sezóny v USA. Například Alcoa, která reportovala slušná čísla, se nyní obchoduje v negativním teritoriu a ztrácí bezmála 3 %.

Alcoa navnadila a dravě startuje americké výsledky za 3Q

Newsletter