V hlavní roli ČNB

Závěr minulého týdne patřil k těm živějším. Nervozita spojená s brexitem umocněná nad očekávání horšími čísly z německé ekonomiky nejenže dostala výnos německého desetiletého bundu do záporu, ale rovněž přispěla k inverzi americké výnosové křivky měřené tříměsíčním až sedmiletým dluhopisem. Výplach na trzích rovněž přispěl k mírnému nárůstu volatility devizových trhů, která se v posledních dnech pohybovala na minimech z roku 2014.

V návaznosti na nervozitu se eurodolar propadl pod hranici 1,1300 dolaru za euro. Oslabující evropská měna vůči dolaru se následně podepsala i na koruně, která se posunula nad úroveň 25,70 za euro. Dnes již pozorujeme částečnou obnovu. Někteří investoři páteční pohyby využili k vybírání zisků. K silnějšímu euru pak přispěl i nad očekávání lepší výsledek německého indexu Ifo, který překonal odhad trhu jak v hodnocení současné situace, tak celkových očekávání a podnikového klimatu.

V tomto týdnu se ze zahraničních dat budeme soustředit nejen na vystoupení centrálních bankéřů na obou stranách Atlantiku, ale rovněž na čísla, jako je německá míra nezaměstnanosti (pátek) či na americký jádrový index výdajů na spotřebu (pátek). Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1305 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1270 do 1,1339 EURUSD.*

Koruna se obchoduje kolem hranice 25,75 za euro. V průměru dosahuje kurz domácí měny za letošní rok 25,673 za euro, což je v podstatě v souladu s prognózou centrální banky. A právě ČNB bude mít tento týden hlavní slovo. Ve čtvrtek nás totiž čeká měnově-politické zasedání, na kterém by však na zvýšení sazeb nemělo dojít.

Pro hike sice existují relevantní argumenty, jako je z našeho pohledu výhled slabší koruny či proinflační faktory z napjatého stravu trhu práce, hlavním proměnnou by ale v březnu měla být nevyjasněná zahraniční rizika, jako je brexit a zpomalující evropská ekonomika. U ČNB platí, že se nachází v komfortní situaci, kdy se zvyšováním sazeb nemusí spěchat. Má tak prostor, jak nedávno uvedl člen bankovní rady Marek Mora, čekat na to, až se vyjasní, zda je zpomalení české ekonomiky pouze návratem ke zdravému a udržitelnému růstu, nebo jde signál budoucích problémů.

To však neznamená, že se letos žádného hiku nedočkáme. Pro alespoň jedno zvýšení sazeb hovoří nejen výhled slabší koruny, ale i inflace, která by se na horizontu měnové politiky měla nacházet lehce nad 2procentním inflačním cílem. Jako první možný termín se jeví květen, kdy bude mít bankovní rada k dispozici aktualizovanou prognózu. Ta by jako proinflační faktory mohla ukázat stav trhu práce a slabší korunu, jako protiinflační pak zpomalující růst či zahraniční rizika.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,63 až 22,88 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter