Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

V USA rostou mzdy a posiluje dolar

Klíčové body

  • Podle posledních měření rostla zaměstnanost v nezemědělských sektorech USA nad očekávání.
  • Silný trh práce uvolňuje ruce Fedu, který může pokračovat ve svém plánu normalizace měnové politiky.
  • Dolar se pohybuje blízko paritě s eurem. Rostoucí averze k riziku na trzích hovoří ve prospěch silného dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Podle posledních měření vzrostl v červnu počet nových pracovních míst v nezemědělských sektorech USA o 372 tisíc. Nezaměstnanost dosáhla 3,6 %. To je stejná hodnota jako v posledních čtyřech předcházejících měsících. Počet nezaměstnaných tak činí zhruba 5,9 milionu. Hodnoty z trhu práce jsou tak velmi podobné, jako byly v únoru roku 2020, tedy před vypuknutím první vlny pandemie viru COVID-19. Trh práce v USA je v dobré kondici.

Výsledek měření klíčového indikátoru tzv. non farm payrolls byl nad očekávání dobrý. Trhy očekávaly růst zaměstnanosti o zhruba 268 tisíc, což je o 104 tisíc méně ve srovnání se skutečně naměřenou hodnotou. Dobrá zpráva z konce minulého týdne zásadně nepohnula s kurzem dolaru. Bude zajímavé, jak tuto informaci obchodníci přes víkend zpracovali a jak se bude kurz dolaru začátkem tohoto týdne dále vyvíjet.

Míra nezaměstnanosti mezi hlavními skupinami amerických pracovníků se výrazně nemění. Nezaměstnanost dospělých žen a mužů se pohybuje lehce pod průměrem na hodnotě 3,3 %. Počet dlouhodobě nezaměstnaných osob se už několik měsíců v řadě pohybuje okolo 1,3 milionu nezaměstnaných osob a tvoří tak 22,6% podíl na celkovém počtu nezaměstnaných. Naopak počet zaměstnanců, kteří pracují na částečný úvazek z důvodu nedostatku zakázek se proti předpandemických hodnotám snížil o více než 700 tisíc. Rostla také průměrná mzda.

Významný růst zaměstnanosti v nezemědělských sektorech a obecně dobrý stav amerického trhu práce jde proti obavám z výrazného zpomalení americké ekonomiky v příštích měsících. Tento scénář, i přes pokles pravděpodobnosti jeho naplnění, stále nelze vyloučit.

Dobrá situace na trhu práce svým způsobem uvolňuje ruce americkému Fedu, který při svém rozhodování vedle vývoje cenové hladiny přihlíží také k situaci na trhu práce. Zástupce Fedu Christopher Waller dodává, že centrální banka by měla potřebné vysoké navýšení úrokových sazeb v USA dělat v době, kdy je ekonomika silná a dokáže negativní vliv růstu sazeb lépe absorbovat.

Fed tak může pokračovat ve svém plánovaném navyšování úrokových sazeb za účelem zpomalení vysoké americké inflace, která zřejmě ještě nedosáhla svého vrcholu. V současnosti trhy počítají s navýšením úrokových sazeb o 75 bodů na červencovém setkání. Na druhou stranu, stále existuje riziko zpomalení normalizace americké měnové politiky ve zbytku roku, a to v případě, že výsledky měření kondice americké ekonomiky budou ukazovat výrazná zhoršení.

Dolar je nyní v dobré pozici, i díky silnému trhu práce, a pohybuje se tak velmi blízko paritě proti euru. Kurz eura trpí kvůli problémům s dodávkami a růstem cen plynu. Na trzích je proto cítit nervozita a růst averze k riziku, což vyznívá ve prospěch silnějšího dolaru. Ten by se tak mohl výhledově na paritu proti euru podívat, ba dokonce i prolomit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0135 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0097 do 1,0223 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,03 do 24,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter