V USA vznikla první regulovaná bitcoinová burza

Datum 26.1.2015 se nepochybně zapíše do prozatím relativně krátké historie bitcoinu. Dnes byla totiž ve Spojených státech otevřena první licencovaná burza této kryptoměny pod názvem Coinbase. Jedná se o startup, kterému se podařilo získat od newyorské burzy, bank a venture capital společností kapitál o hodnotě 106 milionů dolarů. Hlavním cílem této burzy je poskytnout mnohem větší bezpečí jak individuálním tak institucionálním investorům, kteří s bitcoinem obchodují.

Založení regulované burzy může na trh digitálních měn přinést potřebnou legitimnost, která by fungovala jako záruka toho, že investoři nepřijdou o své peníze. Ostatní bitcoinové burzy totiž nepodléhají žádné větší regulaci či krytí ze strany centrální vlády. Samotné založení Coinbase jakožto licencované instituce tak reaguje na události posledních několika měsíců. Jednak na insolvenci burzy Mt. Gox z minulého roku, kde investoři přišli o téměř půl miliardy dolarů, a na bezpečnostní prolomení ochrany slovinské burzy Bitstamp z minulého měsíce.

Bitcoinová burza Bitstamp musela po útoku pozastavit své služby

„Existence organizované burzy, která by za sebou v pozadí měla uvážené investory, řeší jeden zásadní problém bitcoinu – a to jeho extrémní volatilitu“, řekl pro server Wall Street Journal Campbell Harvey, profesor financí z Duke University, který se zabývá problematikou digitálních měn. „Přesně to je něco, co bitcoin už zoufale dlouho potřebuje“, dodal profesor.

Zakladatelé Coinbase strávili pět měsíců pouze tím, že vyjednávali podmínky založení burzy s příslušnými regulátory. Nakonec se jim podařilo získat povolení pro svou činnost v polovině všech amerických států včetně New Yorku a Kalifornie. Coinbase tak může obchodovat s těmi investory, kteří pochází ze států, na které se dané povolení vztahuje.

O bitcoinu v Davosu

„Co se týče samotného obchodování, Coinbase si z většiny transakcí naúčtuje poplatek o velikosti 0,25 %, přičemž po dobu prvních dvou měsíců nebude investorům účtováno vůbec nic“, řekl jeden ze zakladatelů burzy Fred Ehrsam. Dle slov jeho kolegy, druhého zakladatele, Briana Armstronga pak obchodování bude probíhat mezi obchodníky pouze z USA, ale už teď je prý v plánu expanze do dalších koutů světa. „Naším cílem je stát se největší světovou burzou“, prohlásil pro server WSJ Armstrong.

Newyorská burza poskytla digitální burze Coinbase kapitál o velikosti 75 mil. dolarů. Mezi další investory se pak zařadila USAA Bank, španělská Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ale i bývalý CEO Citigroup Vikram Pandit a bývalý CEO Reuters Tom Glocer. Mezi venture capital společnostmi pak najedeme Draper Fisher Jurvetson, Union Square Ventures či Andreessen Horowitz.

Problematika kryptoměn je věc, která leží v hlavě téměř všem finančním regulátorům po celém světě. V případě Spojených států se touto otázkou intenzivně zabývá Bejnamin Lawsky, první komisař úřadu New York State Department of Financial Services, který dohlíží nad oblastí finančních služeb a produktů. Lawsky je zodpovědný za tzv. BitLicense, což jsou licence udělované společnostem hodlajícím podnikat v segmentu digitálních měn. Tato licence se do budoucna může stát legislativní šablonou pro ostatní jurisdikce, stejně tak může podpořit i všeobecnou důvěru investorů v digitální měny.

Budoucností je technologie bitcoinu

Samotná technologie bitcoinu se postupně stává stále oblíbenější záležitostí mezi širokým investičním publikem. Podle dat společnosti Coindesk, která dlouhodobě sleduje vývoj cen a celkového využití bitcoinu, už 82 000 společností přijímá platby v této digitální měně a trend dále sílí. Samotný Coinbase dnes už registruje 2,2 mil. digitálních peněženek a zhruba 40 000 obchodníků využívajících služeb burzy.

Bitcoin v roce 2015

Newsletter