Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Varování IEA: Svět bude odkázán na ropu z Blízkého východu

Světu hrozí čím dál větší závislost na dodávkách ropy z Blízkého východu. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Nízké ceny totiž podkopávají vládní snahy o snižování spotřeby ropy a současně omezují nákladnější těžbu v zemích, jako jsou Spojené státy, Kanada či Brazílie.

Těžaři z Blízkého východu nyní podle Birola mají na světovém trhu s ropou největší podíl od sedmdesátých let minulého století. „Blízký východ je primárním zdrojem dovozu (ropy),“ uvedl šéf IEA.

Podle údajů IEA se Blízký východ podílí na světové produkci ropy 34 procenty. To představuje nejvyšší úroveň od roku 1975, kdy tento podíl dosáhl 36 procent. V roce 1985 se přitom podíl Blízkého východu v důsledku rozmachu těžby v Severním moři propadl až na 19 procent.

Světové ceny ropy se nyní nacházejí pod 50 dolary za barel, zatímco ještě v první polovině roku 2014 přesahovaly 100 dolarů za barel. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v jejímž čele stojí Saúdská Arábie a její spojenci z oblasti Perského zálivu, však na výrazný pokles cen na rozdíl od minulosti nezareagovala omezováním produkce a rozhodla se místo toho bránit svůj podíl na trhu.

„Blízký východ nám připomíná, že má největší zdroje levné ropy,“ uvedl Birol. Předpověděl, že těžba v tomto regionu v příštích dvou desetiletích pokryje tři čtvrtiny růstu poptávky.

Levná ropa podle Birola maří snahy o efektivnější využívání pohonných hmot, protože motoristé se kvůli ní vracejí k automobilům s vyšší spotřebou. Šéf IEA v tomto ohledu poukázal například na vysokou poptávku po sportovně-užitkových vozech ve Spojených státech a Číně. „Levná ropa se ukazuje být špatnou zprávou pro zvyšování efektivity,“ prohlásil.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter