Investoři zaměřující se na americký trh si mnou ruce. Poslední výsledky HDP i trhu práce byly pozitivní, akciové indexy mají našlápnuto na další růst, ekonomika expanduje. Zdá se, že vše je, jak má být, a investoři mohou být spokojeni. Záleží však na úhlu pohledu. Na trhu amerických státních dluhopisů se začíná objevovat varovný signál, který by mohl znamenat předzvěst nepříjemného překvapení.
Tímto varováním je křivka zobrazující spread mezi výnosy dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů. Torsten Slok, ekonom z Deutsche Bank, upozornil, že se spread mezi 10letými a 5letými americkými státními dluhopisy postupně zmenšuje. To by mohlo znamenat, že má americká ekonomika pomalu namířeno do recese, která by nastala, pokud by se spread dostal až do záporných hodnot (viz.Graf).
Záporná hodnota by znamenala, že výnos krátkodobých dluhopisů je větší než u těch dlouhodobých. De facto by tak vznikla inverzní výnosová křivka. Ta s sebou podle historických dat vždy přináší zhoršení ekonomických podmínek vedoucích až k hospodářskému propadu.
Yellenová patrně zdědí tzv. Greenspanovu „záhadu“
Na poplach však „netroubí“ pouze Torsten Slok. I další ekonomové a analytici varují, před možnou hrozbou recese. Poukazují přitom na loňský razantní pokles výnosů amerických státních dluhopisů. 10leté bondy klesly ze 3 % na hranici 2,17 % a dnes se obchodují za 1, 83 %, 5leté byly loni více volatilnější a jejich výnos osciloval kolem úrovně 1,6 %, dnes se prodávají za 1,3 %. Pokud by se tento trend udržel, čeká americkou ekonomiku pravděpodobně nemilé překvapení.