Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Varování! Současné trhy škodí zdraví

Aktuální vývoj na světových trzích hraje na nervy většině investorů. Jejich nervozita se projevuje ve zvýšené volatilitě, která trhy pošle jednou vzhůru, podruhé zas dolů. Období několikaletého, téměř nepřetržitého růstu s minimálními výkyvy je tak, jak se zdá, u konce.

Vysoká volatilita představuje příležitost, zároveň však hrozbu. Nejvíce trpí ti méně zkušení, kteří nezažili předkrizový vývoj trhů. Tito obchodníci tak v podstatě čelí něčemu naprosto novému, co se může negativně podepsat nejen na jejich peněžence, ale rovněž na jejich zdraví.

Momentálně na psychiku obchodníků působí tři hlavní fundamenty. Prvním je vývoj v Číně, kde vláda neustále zápolí s masivním propadem akciových trhů. I přes četná opatření, jež měla pád zastavit, se trhy neustále pohybují jako na horské dráze. Druhým prvkem nejistoty je otázka americké úrokové politiky. Investoři dlouho označovali září za „onen“ měsíc, kdy Fed přistoupí k prvnímu kroku navýšení svých sazeb. V tuto chvíli se však spekuluje o tom, že tato akce bude opět posunuta dále do budoucna. Posledním fundament je řecká situace. I přesto, že se jí již nevěnuje tolik pozornosti, středomořská země se stále potýká nejen s ekonomickými, ale hlavně politickými problémy.

Beznaděj? Černý humor? Sociální sítě a propad v Číně

Faktem je, ať už jste trader, portfolio manažer či běžný investor, výše zmiňované aspekty mají vliv na vaše zdraví. Vývoj trhů tak může mít dlouhodobé či krátkodobé dopady na psychiku i fyzické zdraví každého angažovaného člověka, od syndromu vyhoření, přes deprese až k šedivění či vypadání vlasů.

Právě na otázku dopadů vývoje trhů na lidské zdraví se zaměřila doktorka Florence Comiteová, americká specialistka na endokrinologii. Ta ve svém sloupku zveřejněném na serveru CNBC vyjmenovává několik projevů toho, jak se bouřlivý vývoj finančního světa může projevit na kondici člověka.

S příchodem online obchodování se obchodníci přesunuli z parketu za počítače. Z dříve akčního zaměstnání se tak stalo sedavé, během kterého je potřeba neustále sledovat problikávající obrazovku. S tím je pak spojená nejen bolest zad a krku, rovněž ale i bolesti hlavy a vysychání očí, poukazuje Comiteová. Do toho se navíc vkládá stres a obvykle špatné stravovací návyky, které vedou k tloustnutí a žaludečním problémům, rovněž se projeví i ve zpomaleném uvažování a chybných rozhodnutích. 

Poté následují extrémy. Nedávný propad čínských akciových trhů vyústil dle informací ze světových médií několika sebevraždami. Fakt, že si člověk kvůli propadu akcií sáhne na život, není vůbec ojedinělý. Oxfordská univerzita provedla studii, která ukázala, že globální finanční krize v letech 2008 až 2010 stála za více jak 10 tisící sebevraždami v USA, Kanadě a Británii.

Stres je „zajímavý“ tím, že nemusí být na člověku vůbec poznat. K jeho nejpreciznější identifikaci tak slouží měření nadledvinového hormonu kortizol. Jeho zvýšené hodnoty mohou vést k hromadění cukru v krvi, což může být předzvěstí cukrovky či oslabení imunitního systému. Stres může také srážet úroveň ostatních hormonů, jako je testosteron, serotonin či dopamin, což se pak nejvíce projeví v kvalitě spánku, sexu a nálady.

Všechny tyto problémy mohou sice zdánlivě vyřešit antidepresiva či jiné povzbuzovače, avšak nevyhnete se nežádoucím vedlejším účinkům. Faktem rovněž je, že tyto přípravky vedou pouze k potlačení nežádoucích projevů stresu, ale v podstatě ho nikterak neléčí, tvrdí Comiteová.

Mnohem lepší řešení, jak se vypořádat se stresem je zdravý životní styl. Není nic jednoduššího než si přivstat a jít si zacvičit. Fyzický pohyb je totiž dle Comiteové tím nejlepším způsobem, jak se poprat s extrémně špatnou náladou. Box například pomáhá od agrese, běh či jízda na kole pak rozhýbe svaly a rozproudí mozek a plíce. Stejně důležitá je i zdravá strava. Ta totiž nikdy nemůže být efektivně nahrazena jakýmikoliv potravinovými doplňky.K dosažení dokonalosti v boji se stresem  doporučuje Comiteová také meditaci. Poukazuje přitom na výzkum Wisconsinské a Harvardské univerzity. Ten ukázal, že pravidelná meditace je vysoce efektivní při snaze snížit úrovni hladiny kortizolu.

Ve výsledku je tedy potřeba si uvědomit, že i přes aktuální nepřízeň trhů je investování dlouhodobý proces. Proto Comiteová doporučuje více se zaměřit na své zdraví jako na tu nejcennější akcii, která by měla mít vždy přednost před všemi ostatními.

Rady investičního veterána

Velké mozky investování aneb jak na to

Newsletter