Věčný pesimista Faber: Devalvace jüanu? Bezvýznamná

Čínská centrální banka se na začátku tohoto týdne postarala, pro někoho, o ne zcela příjemné překvapení. Naprosto nečekaně totiž oslabila domácí měnu, jüan, a to až o více jak 3 % vůči americkému dolaru. Trhy na to zprvu zareagovaly převážně negativně. Americké i evropské burzy se ocitly v červených číslech, nejhůře na tom pak byly především firmy dovážející své zboží do čínské ekonomiky.

Mnozí investoři v oslabení a jeho možném pokračování vidí hrozbu. Naprosto v klidu však zůstává, až paradoxně, Marc Faber alias Dr.Doom, investor a autor známého pravidelníku The Gloom, Boom & Doom Report. Ten ve svém rozhovoru pro CNBC jasně řekl, že devalvace jüanu je vzhledem k předchozímu vývoji naprosto bezvýznamná.

„K jüanu musíme přistupovat v kontextu všech dalších měn. Čínská měna za posledních několik let vůči dolaru poměrně výrazně posílila, zatímco dolar se zhodnocoval vůči všemu ostatnímu,“ popsal situaci Faber. Z toho důvodu je tedy lehce nad 3% oslabení jüanu naprosto nepatrné a odůvodnitelné.

Po prvních třech dnech devalvace přišlo určité uklidnění. Dnes se čínská měna, jak se zdá, ustálila na úrovni zhruba 6,39 jüanu za dolar. Děje se tak přesně podle toho, jak včera prohlásilo vedení čínské centrální banky. Během tiskové konference bylo uvedeno, že již „neexistuje žádný základ pro další oslabování.“ Banka se naopak zavázala k tomu, že bude měnu udržovat na stabilní úrovni.

„Nezapomínejte, že vedení Čínské lidové banky uvedlo, že jejich měna bude teď mnohem více reflektovat tržní síly. To znamená, že pokud ty půjdou proti měně, ta bude prostě oslabovat,“ řekl Faber.

Jedinou měnou, která by s čínskou devalvací mohla mít problém, je dle Dr. Dooma hongkongský dolar. Právě ten je navázán na vývoj amerického dolaru, což by v tomto případě mohlo znamenat potíže pro tamní měnovou autoritu. „Pokud by jüan oslabil o 10 %, co by se stalo s hongkongským dolarem? To je opravdu otázka. V jeho případě by pravděpodobně bylo opuštěno zakotvení na dolar, jelikož by se Hong Kong stal okamžitě silně nekonkurenceschopný. Pravděpodobně by pak oslabily i další asijské měny,“ dodal investor.

Z toho důvodu spatřuje Faber v hongkongském dolaru zajímavou investiční příležitost na „short“. Děje se tak především, protože tato měna je dlouhodobě udržována měnovou autoritou v rozmezí 7,75 až 7,85  USD/HKD.

Jedním z možných fundamentů, který by čínské měně mohl podkopnout nohy, je negativní vývoj ekonomiky. „Musí být jasné, dokonce i tomu největšímu optimistovi, že si čínská ekonomika nevede nijak dobře. V červenci klesly prodeje aut o 7 %, stejně tak si na chabou poptávku stěžují i prodejci luxusního zboží. Výčet nespokojenců pak uzavírají komoditní trhy.“

Faktem je, že Čína v poslední době reportuje čísla, jež zaostávají za konsensem trhu. Například průmyslová výroby si sáhla v anualizované verzi na 6 % při očekávání na 6,6 % a oproti předchozím, červnovým 6,8 %. Faber míní, že druhá největší ekonomika světa dnes sotva roste, hovořit se dle jeho odhadů dá možná o pouhých  2 %. Rozhodně však reálný vývoj neodpovídá proklamovaným 7 %, se kterými pracuje čínská vláda.

Newsletter