Velká Británie odchází z EU. Černý pátek na trzích začal

Velká Británie bude první zemí, která odejde z Evropské unie. Rozhodli tak voliči v britském referendu. Ač sčítání hlasů ještě probíhá, Brexit je neodvratný. Poměr hlasů je zhruba 52 ku 48 procentům, stoupenci Brexitu vedou o celý milion hlasů. Britského referenda se celkem zúčastnilo 72,1 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám.

BREXIT ONLINE: Už neodvratný. Libra nejníž od 1985, trhy padají

Vítězství zastánců Brexitu, které je z výsledků zřejmé, za neodvratné již prohlásily televizní stanice ITV, BBC a Sky News  a ITV. Je sečteno přes 330 z celkových 382 obvodů. Poměr hlasů je 52 % pro Brexit ku 48 % pro setrvání Velké Británie v EU.

Britská libra reagovala propadem vůči americkému dolaru od 1,5000 k 1,3500. Je nejníže od roku 1985! Aktuálně se obchoduje na 1,372 GBPUSD. Na páru s eurem se pak britská měna obchoduje na 1,235 EURGBP. Prudkým propadem odpověděly asijské akcie – Nikkei odepisuje 7 %, index Hang Seng bezmála 5 %. Cena zlata vystřelila o více 5 % vzhůru a pohybuje se nad 1327 dolary za unci. Ceny ropy Brent i WTI propadají o více jak 5,3 %.

Odchod země z Evropské unie je bezprecedentní. Natož tak silné země, jako Velké Británie. Pro trhy to bude znamenat obrovský vzestup volatility a to na globální úrovni. Vidíme to na reakci asijských trhů, komodit. Futures na zlato rostou o 8 %. Na trzích velmi pravděpodobně uvidíme masívní útěk do aktiv charakteru bezpečného ráje.

Dění na trzích sledujte na datech Roklen24

Část politiků, včetně lídra protievropské strany UKIP Nigela Farage, vyzvali premiéra Davida Camerona k odstoupení. Odchod z EU podpořily zejména venkovské oblasti Anglie a také menší města. Naopak obyvatelé velkých měst byli proti, avšak ne v tak silné míře, jak se předpokládalo. Takřka celé Skotsko hlasovalo pro setrvání Velké Británie v EU. Opak byl pravdou ve Walesu.

V čistě teoretické rovině není britské referendum závazné. V praxi je ale jeho nerespektování nemyslitelné. David Cameron aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a tím formálně započne proces odchodu země z Evropské unie. Začne série jednání, které budou postupně vyvazovat Velkou Británii ze struktur Evropské unie. Proces bude trvat nejméně dva roky, obě strany ale ještě před referendem řekly, že proces může trvat déle. 

Newsletter