Nejsou to jen čínské trhy, které si v rámci asijského regionu prošly výprodejem. Čína s sebou stáhla i další státy, včetně Japonska. Země vycházejícího slunce tak momentálně zažívá největší odliv zahraničních investorů od roku 2004.
Dle dat společnosti Mizuho Securities vybrali zahraniční obchodníci 15,4 miliard dolarů především z akciových trhů a futures kontraktů na ně napojených. Jde o dosud největší číslo, které za svou dobu sledování japonského trhu Mizuho registruje. Vyjma Číny je hlavním faktorem i blížící se zasedání amerického Federálního rezervního systému, který má rozhodnout o budoucí podobě své úrokové politiky. Svou roli ale hraje i jistá spekulace o tom, že by japonská centrální banka mohla přistoupit k dalšímu zintenzivnění svého programu kvantitativního uvolňování, především vinou skomírající úrovně cenové hladiny.
V asijské krizi vsadit na Japonsko? – Roklen24.cz http://t.co/EJY1f4bEea prostřednictvím @roklen24 #Japan #Rally #Abenomics
— Roklen24 (@roklen24) 15. Červenec 2015
„Je to výsledek toho, jak se investoři rychle zbavují rizikových aktiv,“ řekl pro agenturu Bloomberg Yutakata Miura, technický analytik společnosti Mizuho Securitites. „Od začátku roku se japonským akciím poměrně dařilo, dnes tak spatřujeme obdobnou situaci jako v Evropě, kde investoři začínají vybírat své zisky,“ dodal.
Index Topix spadl ze svého high z 10. srpna o zhruba 13 %, aby tak srazil svoje letošní zisky na 4,8 %. Japonské akcie jsou tedy aktivem s nejhorší výkonností od doby, kdy čínská vláda náhle devalvovala jüan, což silně podkopalo už tak dost křehký výhled největšího japonského obchodního partnera.
Celkově tak během tří týdnu k pátku 28. srpna prodali zahraniční investoři akcie o hodnotě 1,43 bilionu jenů. Takový objem je dle dat tokijské burzy největší ze všech předchozích sledovaných třítýdenních sekcí (viz graf č.1). Během minulého týdnu pak dosáhly čisté prodeje japonských akcií 707 miliard jenů, v případě futures to bylo dokonce 1,14 bilionu jenů. Kumulativně se však Japonsko za celý rok těší z plusových čísel (viz graf č.2). Zahraniční obchodníci nakoupili v čistém vyjádření cenné papíry o hodnotě 1,1 bilionu jenů.
Andrew Clarke, šéf tradingu v hongkongské společnosti Mirabaud Asia, míní, že za silným odlivem stojí i nemožnost zbavit se některých čínských akcií. Ty tituly, jejichž obchodování bylo v rámci boje s propadem trhů pozastaveno, nebylo možné prodat, a proto se Clarke rozhodl pro zrušení většiny svých japonských pozic.
„Výprodej začal v Číně, kde však investoři nemohli prodat zcela všechno. Proto se začali zbavovat titulů z jiných asijských zemí, přičemž nejvíce trpělo Japonsko, kde byla mnohem větší likvidita, „ řekl Clarke. Odtud se pak prodejní „nákaza“ dále rozšířila do Evropy a do Spojených států.
Je Čína druhé Japonsko? – Roklen24.cz http://t.co/ajqIDY0vMv prostřednictvím @roklen24 #China #Japan
— Roklen24 (@roklen24) 16. Červenec 2015
Akciové fondy opouští rekordně investorů – http://t.co/fXBq3AKb8q prostřednictvím @roklen24 #stocks #investments #crisis
— Roklen24 (@roklen24) 28. Srpen 2015