Venezuelská inflace příští rok vyletí na 1640 procent

Zatímco většina vyspělých ekonomik se snaží zvýšit růst spotřebitelských cen, žádná z nich by ale nechtěla být v situaci Venezuely. Letos by inflace v zemi měla dosáhnout 480 procent a příští rok by se podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla dostat až na 1640 procent, napsal server MarketWatch.

Nedostatek potravin, nízké ceny ropy a korupce přiměla vládu prodloužit stav ekonomické nouze. Loni činila inflace ve Venezuele přes 180 procent a hrubý domácí produkt se propadl o 5,7 procenta.

Kvůli nedostatku zdravotnického materiálu předčasně umírají kojenci a další nemocní pacienti. Vojáci střeží prázdně obchody s potravinami.

Tisíce Venezuelanů chodí pro potraviny do brazilského pohraničí

Caracas dál rozšiřuje deklarovaný stav ekonomické nouze a tak není divu, že podle řady ekonomů bude země muset požádat MMF o finanční výpomoc. Situace je dokonce tak špatná, že vláda tento týden předala kontrolu nad zásobami armádě, přenechává jí tak ještě větší moc.

Tamní kabinet ale přerušil styky s MMF téměř před deseti lety, ještě za vlády někdejšího autokratického prezidenta Hugo Cháveze. Vztahy s MMF se ale nepokusila obnovit. Mluvčí MMF Gerry Rice potvrdil, že k žádné změně ve vztahu s Venezuelou nedošlo. Zatímco MMF vyzval Cararacas k obnovení vztahu, tamní úřady fond nekontaktovaly.

Prezident Nicolás Maduro viní z ekonomických problémů své země americké „imperialisty“ a jejich domácí „lokaje“, kteří prý vedou proti socialistickému režimu hospodářskou válku. Podle opozice i ekonomů je za současný katastrofální stav ekonomiky zodpovědná socialistická vláda a její hospodářská politika.

Venezuelský prezident znovu prodloužil stav ekonomické nouze

Newsletter