Veřejný sektor zachraňuje banky v problémech

Klíčové body

  • Veřejný sektor zachraňuje banky v problémech.
  • U vybraných bank dojde na rozšíření pojištěných vkladů.
  • Fed vytvořil nový program dodávek likvidity.
Zdroj: Depositphotos

V pátek proběhla trhy znepokojující zpráva o krachu banky Sillicon Valley Bank. Ta naprosto překryla makroekonomickou zprávu o robustním nárůstu pracovních míst, na kterou se netrpělivě čekalo a která měla rozhýbat akciový trh. Míst toho zazářila jako supernova zpráva o krachu banky SVB, o které většina z nás před touto událostí nikdy neslyšela a zakrátko asi už zase neuslyší.

Co se týče samotného krachu, není třeba příliš slov k jeho popisu. Jedná se o učebnicový případ manažerského selhání. Banka má v portfoliu nakoupeny dluhopisy a úvěry s dlouhou dobou splatnosti, které si pořídila v době covidové a předcovidové, tudíž s kuponem pohybujícím se kolem jednoho procenta. Nedávný nárůst úrokových sazeb jednak prodražuje jejich držení a jednak srazil jejich tržní cenu o třetinu. Nerealizovaná ztráta se nevykazuje v profit-loss reportu, tudíž se jim daří nějakou dobu zakrývat katastrofickou situaci. V okamžiku, kdy první podezřívaví vkladatelé začínají stahovat úložky, musí některá tato aktiva být překlasifikována a následně prodána. Banka tak přizná ztrátu. Na trhu existuje nepřeberné množství instrumentů, kterými mohlo SVB své otevřené úrokové riziko v mezidobí zajistit. To, že tak neučinili, je naprosté selhání několika konkrétních lidí.

V době, kdy dopisuji tento text, je SVB v nucené správě. Správce přislíbil, že v pondělí budou uskutečněny platby, jejichž příkazy přišly do určité páteční ranní hodiny a vyplaceny vklady do výše pojištění, které tvoří v USA 250 tis dolarů. Byl zahájen nabídkový proces prodeje banky jako celku a zároveň jsou prodávána jednotlivá aktiva tak, aby bylo možno uspokojit některé věřitele nad pojištěnou částku. Konkrétní výsledky zatím nejsou známy.

O reakci trhů hodně napoví asijské ranní obchodování s měnami a také obchodování s akciovými futures, které otevírají kolem nedělní půlnoci. Možné jsou dva scénáře vývoje okolo krachu. První je nákup banky nějakou renomovanou bankovní institucí nebo do hry vstoupí veřejný sektor, pak čekejme risk-on, kdy riziková aktiva vystřelí směrem nahoru. Akcioví tradeři, kteří jsou stále ovládaní tzv. „buy the dip“ mentalitou, si pravděpodobně vyloží kroky regulátorů jako ústup od utahování měnové politiky a indexy nakoupí. V opačném případě čekejme reakcí risk-off. Na měnovém trhu to znamená posílení japonského jenu a švýcarského franku a oslabení favorizovaných měn, ke kterým patří i česká koruna. Pokud dojde k posunu, třeba i částečnému, pozitivním směrem, je možno očekávat spíše vyčkávací strategii. S dlouhodobějším hodnocením situace bych vyčkal do konce příštího týdne.

S řešením nakonec přispěchal veřejný sektor. SVB a s ní i Signature Bank dostaly výjimku. Pojištění vkladů bude rozšířeno na všechny, i ty, které přesahují 250 tisíc dolarů. Fed vedle toho vytvořil nový program dodávky likvidity bankám, pokud by se dostaly do problémů. Bank funding term program dodá likviditu výměnou za vybraný kolaterál oceněný za par. Pokud tak například konkrétní emise dluhopisu na trhu stojí 0,95 centů za dolar, banka za něj v rámci programu dostane dolar. Sazba je roční OIS +10 bodů (tržní výhled sazeb na ročním horizontu +10 bodů).

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0734 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0708 do 1,0739 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,58 až 23,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter