Věříte si? Máte pevné nervy? Tak investujte do Evropy, poroste

Evropské akcie slibují zajímavý potenciál, který by se mohl vyplatit těm, kteří se nerozklepou před jistými, avšak možná v konečném efektu neškodnými riziky. Evropské akcie jsou totiž v porovnání s těmi americkými nejlevnější za poslední čtyři dekády a přitom mají další potenciál k růstu vzhledem k očekávanému zvyšování korporátních zisků. Evropské tituly jsou tak atraktivní investicí i přes hrozící politická rizika. To vyplývá ze zprávy investiční banky Bank of America Merrill Lynch, o které informoval server CNBC.

V uplynulých devíti letech výkonnost evropských titulů výrazně zaostávala za americkými. Index celkových výnosů MSCI U.S. od roku 2008 překonává MSCI Europe v dolarovém vyjádření o 105 %.

Zisky evropských korporací se podle analytiků Bank of America odrazily ode dna a poprvé od roku 2010 je čeká dvouciferný růst. Zvýšit by se letos podle nich měly o 11 %, a to díky zotavení na trhu komodit, nízkým maržím a příznivým měnovým kurzům. Naproti tomu by zisky amerických firem podle analytiků měly letos vzrůst o 9 %. V roce 2018 by pak evropské zisky měly vzrůst o 8 %, oproti 6 % v USA.

Určitým rizikem pro vývoj evropských akcií je nejistota ohledně dalšího politického vývoje vzhledem k nadcházejícím volbám v několika zemích, zejména ve Francii. Nervozita kolem možného výsledku francouzských voleb a nekonečná řecká dluhová krize v poslední době vyvíjejí tlak na výnosy dluhopisů.

Řecký exit, nebo setrvání? Takhle se na to dívá Evropa

Prezidentské volby ve Francii se budou konat v dubnu, druhé kolo potom v květnu. V březnu čekají volby také Holandsko, kde se do popředí dostal rovněž nacionalistický kandidát. Největší obavy jsou však spojovány s Francií, kde jednou z favoritek nacionalistická kandidátka pravicové Národní fronty Marine Le Penová, která se netají svými plány na odchod země z eurozóny.

„Je to jasné riziko směrem dolů,“ uvedl Ronan Carr, analytik evropských akciových trhů Bank of America s tím, že zvolení Le Penové by ohrozilo integritu eurozóny. Carr nicméně neočekává, že by Le Penová zvítězila, a oba zbývající kandidáti budou pro trhy pozitivní, protože oba dva budou nakloněni reformám i dalšímu pokračování eurozóny.

Banky: „Frexit“ zřejmě nehrozí, ale…

Do voleb mohou být podle Carra trhy poněkud neklidné, ale jakmile nejistota pomine a bude znám výsledek, trhy patrně porostou.

Další volatilitu na trzích analytik očekává kolem podzimních voleb v Německu, případně i v Itálii. „Na druhou stranu, pokud a až se současná politická rizika stabilizují, mohlo by to připravit půdu pro zotavení valuací v Evropě,“ uvádí analytik.

Vzhledem k tomu, že evropské firmy podle Carra generují téměř polovinu svých zisků z mimoevropských zemí, měly by evropské akcie rovněž těžit z plánů nové americké administrativy na podporu růstu americké ekonomiky.

Na základě valuace očekávaného zisku na příští rok (forward P/E) se index MSCI Europe obchoduje na 14,7násobku zisku, tedy se 17% diskontem vůči MSCI U.S., který se obchoduje na 17,8násobku zisku.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter