Věštec z Omahy varuje před výhledy zisků

Podle amerického miliardáře Warrena Buffetta by firmy měly přestat vydávat výhledy zisků. Může to totiž vést k nedbalostem a také špatným výsledkům. Buffet to dnes řekl televizi CNBC. S dalšími významnými byznysmeny se legendární investor myšlenkou jak reformovat řízení firem zaobíral v posledním roce.

„Viděl jsem výhledy zisků, které vedly ke špatným výsledkům,“ konstatoval Buffett. Pokud by měly firemní zisky jen o něco minout očekávání, která firma představila, může dojít k řadě pokusů najít jednoduše nějakou tu penny navíc. Existují způsoby, jak pohnout se zisky na konci čtvrtletí, a někdy dokonce i po konci čtvrtletí, dodal.

Buffett řekl, že jeho doporučení byla míněna tak, aby dodala odvahu firmám, které se cítily být v úzkých při zveřejňování výhledů zisků.

Buffet daroval miliardy nadaci Gatesových

Šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon už dříve přispěl na CNBC do debaty o výhledech zisku myšlenkou, že čtvrtletní výsledky by neměly být srovnávány s odhady analytiků. „Oznamte dvě reálná čísla, letošní ve srovnání s loňským,“ navrhl s tím , že taková změna by udržela firmy zodpovědné za to, jak jejich hospodaření rostlo nebo klesalo ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku.

Podle Buffetta to byl právě Dimon, který inicioval snahu najít nejlepší postupy při řízení firem.

Aukce oběda s Buffettem vynesla téměř 3,5 milionu dolarů

Newsletter