Většina Čechů chce Británii v EU, ukázal průzkum

Šedesát procent Čechů si nepřeje, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Naopak pro takzvaný brexit by se vyslovilo 22 procent a 18 procent Čechů uvedlo, že neví. Vyplývá to z exkluzivního bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Průzkum také ukázal, že pokud by Češi měli hlasovat o takzvaném czexitu , tak by v Evropské unii chtělo zůstat 59 procent z nich. Naopak 41 procent respondentů by chtělo unii opustit. A to při přepočtu na lidi nevylučují účast a přiklánějících se k některému z postojů.

Češi se dle průzkumu Medianu obávají zejména ekonomických dopadů brexitu. Češi jsou přitom jinak k EU skeptičtí, v případě obdobného referenda v Česku by pro setrvání hlasovala jen necelá polovina z nich.

Setrvání Britů v unii si přejí respondenti napříč sociodemografickými a politickými segmenty populace. Výjimkou je ovšem menšina respondentů, která by hlasovala pro případný odchod Česka z unie. Mezi nimi Brexitu fandí 53 procent a 27 procent si přeje setrvání Británie, a to hypoteticky z pragmatických důvodů, třeba kvůli možnému vlivu na českou ekonomiku.

Brexit očima ekonomů Saxo Bank

Většině Čechů by z diskutovaných negativních důsledků hypotetického vystoupení z EU vadila ztráta dotací, omezení nabídky zboží a služeb a zejména možné negativní ekonomické důsledky omezení exportu. Jen menšině respondentů by naopak vadilo znovuobnovení hraničních kontrol. To lze přičítat faktu, že až 40 procent české populace si nemůže dovolit cestovat a diskusi o tomto opatření v rámci imigrační tematiky.

Omezení možností volného pohybu (hranice, práce v zahraničí) a nabídky služeb více vadí mladším lidem a vzdělanějším lidem. Omezení prosperity díky ztrátě dotací a dopadů omezení exportu se obávají skupiny napříč populací. Zavedení kontrol na hranicích by nejméně vadilo starším, méně vzdělaným, ekonomicky neaktivním lidem a voličům KSČM a Úsvitu.

Median průzkum provedl ve dnech 13. a 14. června na reprezentativním vzorku 1049 lidí, náhodná statistická odchylka přitom činí +/- 1,5 procentního bodu. Metodou sběru dat bylo telefonické dotazování vyškolenými tazateli a také osobní sběr vyškolenými tazateli. 40 procent české populace si nemůže dovolit cestovat a diskusi o tomto opatření v rámci imigrační tematiky.

Newsletter