V České republice se podle lidí žije dobře, světlé zítřky ale čeká méně lidí než vloni. Naopak stále více lidí očekává zhoršení ekonomické situace.
Jen 2 % Čechů si myslí, že je současná ekonomická situace u nás velmi špatná. Podle pravidelného výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění jsou tak spolu s 11 % těch, kteří ji považují za špatnou, ve výrazné menšině. Celkem 8 % z nás si myslí, že se máme velmi dobře a 44 %, že dobře. Třetina Čechů je nerozhodná.
Důležitější je ale očekávání do budoucna, které je sice stále optimistické, ale čím dál méně. Zatímco vloni v říjnu jen 15 % z nás čekalo brzké zhoršení situace, nyní je to už 22 %. Je to však stále o procentní bod méně, než kolik lidí očekává naopak zlepšení.
Podle Centra jen 11 % lidí v České republice vnímá svou životní úroveň jako špatnou. Nejčastěji jsou to „důchodci, nezaměstnaní, nekvalifikovaní či polokvalifikovaní dělníci, lidé, kteří sami sebe na škále levice-pravice politicky řadí jednoznačně na levici, voliči SPD, rozhodní nevoliči a ti, kdo nedůvěřují vládě“.
Jinak byl včerejšek prostý domácích dat a koruna tak spíše držela pozice. Proti dolaru přes mírné výkyvy mezi hranicemi 22,56 a 22,68 USDCZK nakonec udržela otevírací pozici kolem 22,62 USDCZK. K euru během dne mírně posílila na 25,64 EURCZK. Aktuálně se domácí měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,60 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,46 až 22,70 USDCZK.*
Včerejšek byl zejména ve znamení výrobního indexu nákupních manažerů (PMI). Ten ve Spojených státech vzrostl ve službách z 54,2 b. na 56,2 b., tedy vysoko nad očekávání. V průmyslu se ale propadl z 54,9 b. na 53,7 b., což bylo naopak více než bod pod očekáváním.
V eurozóně se stejný index také propadl v průmyslu, konkrétně z 50,5 b. na 49,2 b., což je také o více než bod pod očekávaným výsledkem. Ve službách naopak vzrostl z 51,2 b. na 52,3 b., na o celý bod lepší výsledek, než se čekalo.
Z větších ekonomik jsme sledovali Německo, kde PMI také vzrost ve službách a klesl v průmyslu, a Francii, kde oproti očekávání index vzrost v průmyslu a překvapil vyšším růstem ve službách.
Německá inflace zůstala meziročně na 1,40 %, což se očekávalo. Očekávaná byla i setrvalá byla meziměsíční změna indexu spotřebitelských cen, který se snížil o 0,80 %.
Ze zápisu jednání Rady guvernéru Evropské centrální banky vyplynulo, že ECB očekává slabý růst eurozóny. Podle centrální banky se ale nemusíme obávat nové recese, současné výsledky jsou pouze znakem zpomalení. Můžeme si ale samozřejmě klást otázku, do jaké míry bankéři tato slova z podstaty své práce říkat musí a do jaké si to skutečně myslí.
Ve Spojených státech významně překvapil index filadelfského Fedu, který se propadl nejvíce od roku 2011, strach však podle analytiků mít nemusíme. Filadelfský index je obecně považován za nestálou metriku a je potřeba ho sledovat spolu s dalšími čísly, která jsou zatím pozitivní.
Nakonec své řekl i prezident Trump, který pokračoval ve výhružkách dovozními cly na evropská auta. Předseda Evropské komise tvrdí, že Trump cla nezavede, ale analytici přesto spočítali, kolik by nás taková cla stála. Například 25% cla by jen Německou ekonomiku připravila o 160 miliard korun.
Dnes nás čekají data zejména z eurozóny, kde bude zveřejněna inflace za celou oblast, spolu s německým HDP a německým indexem očekávání podniků. Sledovat také budeme šéfa ECB Draghiho na vystoupení v italské Boloni.
Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1347 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1292 do 1,1402 EURUSD.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.