Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Viceguvernérka ČNB oslabila korunu

Klíčové body

  • Podle víceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové jsou měnové podmínky dostatečně utažené.
  • Koruna na Zamrazilovou reagovala oslabením nad hranice 23,85 EURCZK a 21,25 USDCZK.
  • Kanadská inflace meziročně klesla pod očekávání na 2,8 %. Zvýšení sazeb o 25 bodů zůstává ve hře.
Eva Zamrazilová, zdroj: ČNB

Česká národní banka se posledních několik měsíců snaží svojí rétorikou udržet českou korunu na silnějších pozicích. Včerejší projev Evy Zamrazilové před parlamentním výborem tuto pozici částečně podkopal. Koruna vůči euru krátce zamířila k hranici 23,90 EURCZK. V Kanadě naopak věří, že další monetární utahování může být potřeba. To i přesto, že kanadská inflace v červnu meziročně klesla na 2,8 %.

Přestože jsme za poslední měsíce zvyklí na jestřábí postoj České národní banky, včerejší komentář víceguvernérky Evy Zamrazilové nám ukázal i výjimečnou holubičí tvář naší centrální banky. Zamrazilová včera před parlamentním výborem prohlásila, že česká ekonomika je aktuálně dostatečně utažená a je otázkou, kdy začne ČNB snižovat sazby. Nutno podotknout, že tento komentář ze strany Zamrazilové není prvním, který by byl v rozporu s aktuálním postojem ČNB. Koruna reagovala na tuto zprávu oslabením. Proto se dá se spekulovat o tom, že relativně silná koruna v tuto chvíli stojí na křehkých základech.

Od konce minulého týdne se kurz eura vůči koruně pohyboval v kurzovém pásmu 23,75 až 23,80 EURCZK. Před komentářem Zamrazilové jsme se pohybovali u spodní hranice v blízkosti 23,75 korun za euro, v odpoledních hodinách koruna oslabila o více než 11 haléřů. Ještě výrazněji lze vidět oslabení koruny v porovnání s americkým dolarem. Dolar se ještě před dvěma týdny obchodoval nad úrovní 22 korun za zelenou bankovku, nicméně oslabení americké měny začalo hned po zveřejnění červnové inflace ve Spojených státech. V kombinaci s dalšími čísly dolar dále oslaboval, až jsme se včera podívali pod hranici 21,08 USDCZK. Níže jsme se nedostali kvůli projevu Zamrazilové. Slábnoucí koruna v odpoledních hodinách umazala část dolarových ztrát, středový kurz se včera dostal nad 21,28 USDCZK než přišla korekce. Je evidentní, že zde hrála roli samotná koruna jelikož měnový pár eura vůči dolaru se včera pohyboval znuděně do strany kolem úrovně 1,24 EURUSD.

Za Atlantikem byla včera největším přínosem na data země javorového listu. Červnová inflace v Kanadě klesla v meziročním srovnání ze 3,4 % na 2,8 %, oproti očekávanému poklesu na 3 %. Meziměsíčně cenová hladina klesla z 0,4 % do deflace na úrovni -0,1 %. Hlavní úroková sazba na 5 % zatím úspěšně tlačí současnou cenovou hladinu k 2% cíli lépe, než s čím počítal tržní konsensus. Na červnovou cenovou hladinu měl zásadní vliv pokles cen energií. Na druhou stranu, stejně jako ve zbytku světa i v Kanadě přetrvává problém příliš vysoké jádrové inflace, která v červnu meziročně klesla z 3,7 % na 3,2 %. Tyto hodnoty jsou stále vysoké a Bank of Canada nebude chtít aktuální situaci podcenit. Do příštího zasedání zbývá stále spoustu času, nicméně ve hře jsou stále obě varianty: další navýšení sazeb o 25 bazických bodů i úroková pauza.

Kanadský dolar vůči euru postupně oslabuje už dva týdny – z hodnot pod 1,438 EURCAD se středový kurz včera obchodoval na maximu nad 1,488 EURCAD než přišla korekce. Přestože kanadská inflace dopadla lépe než trh očekával, samotné zveřejnění dat nedalo kanadskému dolaru impuls k ještě výraznějšímu oslabení. V porovnání s korunou se kanadská měna v posledních dnech propadla pod hranici 16 CADCZK. Včerejší obchodování uzavřelo nad 16,10 CADCZK, zásadní vliv na to měla výše zmíněná slábnoucí koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1227 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,11bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1198 do 1,1311 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,84 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,75 až 23,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,04 do 21,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter