Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Víra centrálních bankéřů hory přenáší aneb vyšší inflace bude!

Může Fed podpořit dolar? Samozřejmě může, ale včera večer (alespoň z hlediska dosavadního vývoje) se tak nestalo. Zápis z posledního zasedání Fedu nepřinesl žádné překvapení. Sazby zvýšeny budou, a to zřejmě již brzy, stejně tak zazněla opět ta známá „písnička“ o tom, že se americká inflace k inflačními cíli centrální banky nakonec opravdu přiblíží.

Včerejší zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru Fedu (FOMC) potvrdilo očekávání trhu, že ještě jedno zvýšení sazeb v tomto roce je v podstatě hotová věc. Americká ekonomika podle slov dokumentu expanduje stabilním tempem a možné překážky především ve vývoji mezd a následně ve vývoji inflace budou v průběhu doby dle FOMC nakonec překonány.

Mnozí členové výboru jsou přesvědčeni, že další zvýšení sazeb v průběhu roku je hotová věc, pokud se střednědobý výhled americké ekonomiky široce nezmění,“ zní slova tzv. Fed Minutes. „Většina výboru tak nadále míní, že cyklické tlaky spojené s utahování podmínek trhu práce či s ekonomikou operující nad potenciálem se ve střednědobém období promítnou ve vyšším tempu růstu cen.“

Fed v rámci vývoje cen preferuje index výdajů na osobní spotřebu, který se však drží pod inflačním cílem banky na 2 %.

Co se týče odůvodnění, proč americké ceny nerostou rychleji, většina FOMC (poněkolikáté) zdůrazňuje především fakt, že fundamenty za tím stojící jsou pouze jednorázového charakteru*, a tudíž postupem času odezní. V tomto směru by se podle některých centrálních bankéřů mohlo dokonce vymstít pomalé tempo utahování akomodativní politiky, které by ve výsledku mohlo vést k přestřelení inflačního cíle ve střednědobém rámci, což by poté bylo spojeno s nákladným procesem zvrácení tohoto vývoje.

Oproti tomuto názoru pak stojí druhý tábor „několika“ členů měnového výboru, který naopak tvrdí, že vzhledem k inflačnímu cíli stále nedostatečnému vývoji tempa růstu cen by proces utahování měnové politiky (ještě během letošního roku) měl být zpomalen.

Suma sumárum, Fed Minutes potvrdily většinové očekávání trhu. Žádná překvapivá informace sdělena nakonec nebyla, čemuž nejlépe odpovídá samotná reakce dolaru. Ten se vůči euru ihned po zveřejnění dokumentu v podstatě nikterak výrazně nevychýlil od jeho tehdejší hodnoty kolem 1,185 EURUSD. To samé pak platilo i u dvojice s korunou, kde si domácí měna včera večer udržela silnou pozici odpovídající úrovni pouhé dva haléře od 21,80 USDCZK

Ve včerejší (ne)reakci kurzu dolaru sehrál roli fakt ohledně nadále trvající nejistoty kolem vývoje inflace (promítající se i do otázky sazeb). Tato nervozita sice byla, jak již tomu bylo několikrát předtím, částečně „ukočírována“ opakujícím se ujištěním o tom, že většinová víra Fedu v budoucí růst cen nadále přetrvává, ale i tak jsou její následky stále patrné – dolar během dnešního ráno dále oslabuje, a to na 1,187 EURUSD, vůči koruně se pak propadl pod hranici 21,80 USDCZK.

Z hlediska očekávání zvýšení sazeb Fedu z aktuálního pásma 1,00-1,25 % je dle agentury Bloomberg nejžhavějším tipem měsíc prosinec s 76,7% pravděpodobností, přičemž nejvíce podpory získává posud do rozmezí 1,25-1,5 %.

Koruna během včerejšího dne nejprve oslabila až nad 25,89 za euro, poté, i díky úspěšné emisi státních dluhopisů v hodnotě více než 10 miliard koruny, kde největší zájem byl o ty se splatností v roce 2027 a 2023, část těchto ztrát umazala. Aktuálně se obchoduje na 25,87 EURCZK.

Z hlediska dat je domácí kalendář prázdný. Ze zahraničí se dočkáme například indexu cen výrobců z USA za září. V rámci Evropy pak bude zveřejněna francouzská a polská inflace měřená indexem cen spotřebitelů (oboje za září), z eurozóny pak přijde průmyslová výroba za srpen.

 

*Pro připomenutí – sama šéfka Fedu Janet Yellenová na zářijovém zasedání řekla, že pozorovaný vývoj inflace (neboli nezvyšování směrem k cíli) je pro ni doslova záhadou.

Newsletter