Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Visa a MasterCard zvažují odchod z Ruska, nechtějí platit stovky milionů dolarů. Nebezpečný precedent?

Platit stovky milionů dolarů navíc, nebo odejít z ruského trhu? Takové dilema v současnosti řeší američtí vydavatelé platebních karet Visa a MasterCard. Na rozhodnutí jim zbývá zhruba šest týdnů, během nichž se snaží přesvědčit ruské zákonodárce o zmírnění odvetných sankcí vůči americkým společnostem.

V sázce je zhruba 638 milionů dolarů, což jsou souhrnné roční tržby obou společností na ruském trhu, a částečná ztráta vlivu na trhu benefitujícím z přechodu od hotovostních plateb na elektronickou formu transakcí. A hrozby zpřísnění sankcí ze strany USA v probíhajících diskuzích s ruskou protistranou určitě nepomáhají.

Jak vy nám, tak my vám

Poté co Spojené státy americké uvalily sankce na Rusko za jeho roli v ukrajinské krizi, Visa a MasterCard zastavily proces zpracování plateb pro čtyři ruské banky. Tamní úřady reagovaly vytvořením vlastního platebního systému a uvalením pravidel pro zahraniční firmy, včetně pokut za výpadek služeb. Nová ruská legislativa vyžaduje mimo jiné, aby američtí vydavatelé platebních karet uložili depozit v ruské centrální bance, který má sloužit jako rezerva v případě zablokování platebních transakcí. MasterCard a Visa včera uvedly, že požadovaný kolaterál dosahuje výše „stovek milionů“ dolarů.

Zástupci obou firem vyjednávají s ruskými protistranami o zmírnění uzákoněných sankcí. Odejít z trhu nechtějí, nicméně případné dodatečné náklady by mohly být pro odchod tím nejpádnějším argumentem. „Současné požadavky Ruska jsou za hranicí toho, co jsme ochotni obětovat,“ řekl na včerejší konferenci s investori CEO Visy Charlie Scharf. Podle svých slov doufá, že se ruskou ofenzivu podaří do 1. července, kdy by legislativa měla vstoupit v platnost, oslabit.

Faktor Ukrajina

Do vývoje mohou promluvit prezidentské volby na Ukrajině, které se konají 25. května. Přijdou-li po nich USA s dodatečnými sankcemi vůči Rusku, ústupky na ruské vlády pak budou jen těžko vymahatelné. Sehraje-li Rusko v ukrajinských volbách negativní roli, USA může dalšími sankcemi zacílit na ruskou obranu, energetický sektor a finanční systém. V takovém případě by Visa a MasterCard pravděpodobně neměly na vybranou.

Mezitím ruský premiér Dmitrij Medvěděv apeluje na zodpovědnost obou amerických společností vůči svým klientům. „Visa a MasterCard svým chováním přímo porušily své dohody s ruskými klienty, nikoli s bankami, ale jednotlivci, kteří měli v jejich platební systémy důvěru,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg TV.

Akcie obou firem v dubnu padaly poté, co uznaly, že by se ruské sankce mohly promítnout do letošních zisků. MasterCard generuje (dle dat z loňského roku) zhruba 2 % svých ročních tržeb v Rusku, zhruba se jedná o 167 mil. dolarů a převážně o domácí zákazníky. V ročních tržbách Visy reprezentuje Rusko 3 až 4 procenta, což loni činilo 471 mil. USD, odhaduje Morgan Stanley. Převážně se přitom jednalo o přeshraniční transakce.

Sankce by podle analytiků mohly ohrozit budoucnost platebního systému v zemi a podobně i v dalších rozvojových zemích včetně Číny. „Nejde jen o ty pokuty, ale o to, jaký precedent by mohly nastavit,“ podotkl Smittipon Srethapramote z Morgan Stanley.

Newsletter