Vítězové a poražení amerického akciového trhu

Loňský rok byl pro akciové trhy přinejmenším bolestný. Hlavní americké indexy odepsaly minimálně pět procent, zatímco rok 2017 pro ně znamenal 30% nárůst. I v takto vichřicí polámaném lese lze přesto najít stromy, které dokázaly na výšce nabrat.

Tak nějak tradičně rostly firmy z oblasti biotech, k nimž se přidaly společnosti spojené s konopím, jejichž odvětví celkově nabobtnalo o tisíce procent díky IPO firem jako Tilray (NASDAQ: TLRY). V tomto případě se nicméně jednalo a jakousi krátkodobou horečku, po které přišlo vystřízlivění…

Vyjma několika menších firem je největší raketou loňského roku technologická firma Twilio (NYSE: TWLO), jejíž titul nabral úctyhodných 306 procent.

Tato sanfranciská společnost založená v roce 2008 vytváří software pro online komunikaci a má za sebou úspěšné IPO z června 2016. Její příjmy od té doby vždy předčily očekávání analytiků a dostali se až 169 milionům dolarů.

Na pomyslném druhém místě nejsilnějších akcií loňska je další technologická firma MongoDB (NASDAQ: MDB) z New Yorku.

Od svého IPO v roce 2017 zůstával titul relativně klidný, a to až do února 2018, kdy nastartoval strmý růst vzhůru. Hnacím motorem byly skvělé finanční výsledky zveřejněné na začátku roku, které přitáhly spoustu nových investorů.

Tak nějak nepřekvapivě patří i třetí místo technologické firmě. Tabula Rasa HealthCare Inc (NASDAQ: TRHC) operuje pouze na půdě Spojených států, kde vyvíjí zdravotnické technologie. Titul za loňský rok nabral více než solidních 169 %.

Navzdory tomu, že vybrané technologické tituly rostly báječně, sektor si procházel peklem.

Na trzích se také objevilo několik nečekaných zvratů – třeba když dříve zesměěňovaný titul Twitteru (NYSE: TWTR) narostl o 65 %, zatímco větší a úspěšnější Facebook (NASDAQ: FB) ztratil důsledkem skandálů a úpadku uživatelů 18 %.

Pro akciové trhy zásadní index Dow Jones Industrial Average (INDEXDJX: DJI) nepřipsal ani jedno procento a ztratil přibližně 0,91 %. I v něm se ale našlo několik zajímavých vítězů.

Z indexu se nejméně dařilo titulu Goldman Sachs, který odepsal 31 %. Nechvalně proslulou investiční banku následují IBM se ztrátou 21,3 % a Caterpillar (20 %).

Celkový propad za sebou má i další z hlavní indexů S&P 500, který odepsal 1,68 %. Někteří jeho „koně“ však také zaznamenali solidní nárůsty.

Nejhorší ze stáje je pak společnost General Eletric (NYSE: GE), která se pokouší snížit náklady a nevypadnout z trhu úplně. Investoři ji však zatím neuvěřili, a tak loni odepsala dramatických 60 %.

Z indexů si nejlépe vedl NASDAQ 100, kterému se v turbulentním roce podařilo připsat skoro 4 procenta. Táhly ho tituly jako Amazon, Illumina, Netflix, O’reilly, Twenty-First Century Fox a Workday. Všem těmto firmám se za rok 2018 podařilo připsat minimálně 40 %.

Z propadáků stojí za zmínku čínská společnost JD.com Inc (NASDAQ: JD), která odepsala téměř polovinu hodnoty (47 %), a to zejména kvůli čínsko-americkým obchodním válkám. Její CEO byl navíc zadržen pro podezření ze sexuálního obtěžování, což celé věci rozhodně nepomohlo.

Kolem a kolem nám souhrn loňského roku napovídá, že se letos určitě nebudeme nudit.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů, případně veřejně dostupných informací a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Newsletter