Vodafone (-4 %) čeká další pokles tržeb pod tlakem Evropy

Akcie britského mobilního operátora Vodafone dnes v úvodu obchodování ztrácejí bezmála 4 % poté, co společnost reportovala sedmý kvartální pokles tržeb v řadě. Výsledky zatížil pro Vodafone klíčový evropský trh, který je pod tlakem cenové konkurence a slabého (pokud vůbec) zotavování ekonomik. Sílící cenové tlaky na největších trzích jsou také důvodem, proč firma očekává pro letošní rok pokles zisku až o 11 %.

Za 4Q uplynulého fiskálního roku tržby klesly 3,8 %, zatímco konsensus Bloomberg byl nastaven na 3,9% pokles. Společnost mimo jiné uvedla, že za uplynulý rok zaúčtovala odpis aktiv v Německu, Španělsku, Portugalsku, České republice a Rumunsku v celkové hodnotě 6,6 mld. GBP.

Pro současný fiskální rok končící březnem 2015 čeká firma provozní zisk EBITDA v rozmezí 11,4 až 11,9 mld. GBP. V loňském roce činila EBITDA 12,8 mld. GBP.

Odchod z USA

Společnost uvedla, že využívá prostředky z prodeje svého podílu v americkém operátorovi Verizon Wireless do rukou svého partnera, americké společnosti Verizon, na investice do vysokorychlostní mobilní a internetové infrastruktury.

Dohoda mezi Vodafone a Verizon nabyla finální podoby na začátku loňského září po několikaletém jednání. Transakce v objemu 130 mld. USD, která byla dokončena v únoru, je třetí největší korporátní akvizicí v historii a znamená odchod firmy Vodafone z amerického trhu.

Newsletter