Portfolio manažer průměrného akciového fondu je vojákem bojujícím na frontě finančních trhů. Jeho úkolem je zajistit pro své investory výnos převyšující benchmark, na jehož výkonnost je fond navázán, a zajistit tak klientovu spokojenost, která je podmínkou spokojenosti všech zúčastněných. Nepřítelem je konkurence, která se snaží klienta „přetáhnout“ lepší výkonností.
Benchmarkem, na jehož základě se výkonnost poměřuje, bývá většinou akciový index. Pokud se některý z jeho konstituentů takzvaně „urve ze řetězu“ a roste nepoměrně rychleji v porovnání s ostatními, nastává problém. Portfolio manažer, který se poctivě drží svého benchmarku, začne znatelně zaostávat za libovolným hazardérským správcem, který většinu svého svěřeného majetku vložil do titulu směřujícímu raketově vzhůru. Investor, kterého zajímá pouze výdělek, začne klást konzervativnímu správci nepříjemné otázky.
Přestože neexistují fundamentální důvody pro strmý růst zmíněné akcie, konzervativní správce dříve či později podlehne a začne tento titul kupovat a takzvaně se v něm „převáží“. Není přesvědčen o správnosti toho, co dělá, ale stiskne pomyslnou spoušť, aby zachránil sebe a své zaměstnance. Tím se nastartuje cenová spirála, která živí sama sebe. Porovnání s vojákem na frontě v tomto případě sedí na sto procent, jelikož prioritou zde není ekonomický fundament, ale prosté přežití v nepřehledné situaci.
Tento problém vzniknul nedávno na indexu NASDAQ 100, kdy se sedm technologických titulů díky fenoménu AI (mimo jiné) dostalo na nápadně vysoké cenové úrovně. Pro tento případ existuje mechanismus, kterým dochází k revizi vah jednotlivých titulů v indexu, tzv. „rebalancingu“. Zastoupení sedmi technologických titulů, tzv. „magnificent seven“, se sníží a jejich cenové pohyby budou mít na chování indexu menší vliv. Ke změně dochází dnes, 24.7.2023. Co tento krok způsobí s cenami jednotlivých akcií, není na první pohled jasné. Pokud byl jejich růst tažen reálným potenciálem, nemělo by se stát nic. Pokud ovšem sehrál v jejich spektakulárním pohybu roli výše popsaný behaviorální jev, mohli bychom se dočkat překvapivého poklesu.
Nastávající týden bude ve znamení středeční tiskové konference Fedu po jeho pravidelném zasedání. Americký dolar, výnosy státních dluhopisů i akciové indexy by mohly zažít zajímavé pohyby. Přestože se oficiálně čeká další zvednutí úrokové sazby o 25 bodů, poslední příznivá inflační čísla nahrávají pauze.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1126 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1066 do 1,1179 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,03 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,94 až 24,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,49 do 21,77 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME