Jak říká legendární Gordon Gekko: “Neházím šipky, ale sázím na jisté věci.” Tímto pořekadlem se snaží řídit samozřejmě každý trader, touha po pravidelném obchodování je však nutí brát i obchody, které nemusí být úplně ideální. Čas od času však trhy nabídnou tak jasné obchody, že jich trader prostě musí využít. Promeškání takové příležitosti pak může bolet více než kdejaká ztráta. Ač jsem původně již v období před Vánoci obchodovat nechtěl, tak zejména zasedání Fedu nabídlo příležitosti, které se neodmítají. Následně jsem tak rekordně zhodnotil svůj účet a pod stromeček si dal krásný dárek.
Dařilo se mi však již na začátku prosince. V minulém díle jsem již představil jak se dá využít růstu geopolitického napětí díky obchodování zlata. Měl jsem však i ztrátový obchod na zemním plynu. Tentokrát jsem se soustředil pouze na index Nasdaq a udělal dva obchody s rekordním ziskem. Dalším dílem tak pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.
Jak přistupuji k řízení rizika a pozic
Pokud osekáme trading na úplný základ, tak můžeme říct, že se jedná o risk management. Právě ten je totiž naprosto klíčový. Ač mám k dispozici poměrně velký kapitál a pro splnění první fáze musím generovat zisk 8000 EUR, tak se raději držím spíše u zdi. Velikost pozic upravuji dle důvěry v daný obchod, u každé mám ale risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 % a více. Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy. Mnoho pozic je navíc spíše swingových – držím je tak i několik dnů. Využívám u nich menší objemy a čekám na vyšší pohyby. Tato strategie se mi zatím vyplácí. Nebojím se ale dělat ani krátké obchody, což se mi před Vánoci vyplatilo.
Short po zasedání Fedu s rekordním ziskem
Porušení zásad a vymknutí se ze zavedené strategie se může někdy vyplatit. Přesně tak by se dal popsat obchod po zasedání Fedu 18. prosince. Před Vánoci jsem již obchodovat nechtěl a spíše se věnovat studiu. Většina obchodů byla navíc spíše swingová. Zasedání americké centrální banky jsem ale sledoval a bankéři tentokrát nabídli obrovskou příležitost k zisku. Po volbách v USA byla nálada na akciích pozitivní, možná až příliš. Bylo tak jasné, že dříve či později může vyprchat. Právě zasedání Fedu mělo tu sílu aktuální risk on sentiment zvrátit. To, že Fed sníží sazby o 25bb, bylo naprosto jasné. Mnohem důležitější tak byla kvartální ekonomická prognóza, kterou měl Fed doručit. A právě ta trhy šokovala.
Celá prognóza byla budíčkem pro investory. Inflace se v příštím i následujícím roce bude dle Fedu pohybovat výše než původně očekával. V roce 2024 čeká 2,5 % (původně 2,1 %) a v roce 2025 pak 2,1 % (původně 2,0 %). Velké úpravy se dočkaly i úrokové sazby – v roce 2025 čeká Fed úroveň 3,9 % (původně 3,4 %) a v roce 2026 pak 3,4 % (původně 2,9 %). Implikace pro trh tak byly naprosto jasné – silnější dolar, vyšší výnosy dluhopisů a aspoň krátká a intenzivní korekce na akciích. Toho posledního jsem využil i já.
Do pozice jsem nevstoupil hned jak byla oznámena nová prognóza – trhy jsou několik minut po oznámení velmi nervózní a mohou být iracionální. Já vyčkal až na projev Jerome Powella, který seslal trhy ještě níže. Ten oznámil, že se centrální bankéři obávají Donalda Trumpa a jeho proinflační politiky. Sazby tak letos mohou padat ještě méně než jsme čekali. Trh se vydal agresivně směrem níže a já toho využil dokonale. Tentokrát jsem se nedržel zprátky a na indexu Nasdaq využil větší objem. Během 70 minut jsem odešel se ziskem téměř 1040 EUR. Takové šance trhy nabízí málokdy a je třeba je využít naplno.
Zpětný pohyb a ještě větší zisk!
Po takovém úspěchu jsem již opravdu řekl, že do konce roku obchodovat nebudu. Ale trhy opět nabídly dokonalou příležitost ke zisku. Pokud se podíváte na graf indexu Nasdaq mezi 18. a 20. prosincem, tak uvidíte, že úplného dna dosáhl index až kolem 14. hodiny 20. prosince. Má výše analyzovaná pozice short tak mohla generovat několikanásobný zisk pokud bych ji vzal jako swingový obchod. Nálada na trhu tak byla extrémně špatná. Opět jsem si však počkal na oznámení fundamentů k PCE inflaci, kterou bedlivě sleduje Fed. Pozitivní číslo mělo sílu tento trend opět zvrátit a trhy se tak mohly aspoň na krátko vzpamatovat. A přesně to přišlo.
Jak jádrová, tak i headline PCE inflace vyšly pod očekáváním trhu. To znamenalo, že obavy Fedu o vysokou inflaci nemusí být až tak reálné a v roce 2025 by mohlo být přece jen více snížení úrokových sazeb. Samozřejmě se jedná je o jednu vlaštovku, která nemusí znamenat zvrácení inflačního trendu. Mě však bylo jasné, že tato zpráva alespoň na chvíli napraví negativní náladu na trhu. Opět jsem tak s vyšším objemem vstoupil do pozice na index Nasdaq, tentokrát se jednalo o buy. Pozice mi následně dala obrovský zisk i díky inflačnímu průzkumu Michigan, který čekal nižší čísla za jeden a pět let. Pozici jsem ukončil se ziskem 1155 EUR – při pohledu na graf jsem ji však mohl držet až do Vánoc a opět znásobit zisk. Na správném managementu pozic tak musím ještě zapracovat.
Stav na mém účtu
Na mém obchodování můžete jasně vidět, že sledování fundamentů funguje. Monitorování zasedání Fedu a inflačního reportu mi přineslo krásný zisk. Opět jsem tak navýšil svůj kapitál a dostal se k úrovni 105 000 EUR. Cesta ale bude ještě dlouhá, v tomto roce však již věřím ve splnění obou výzev a první payout. Tato cesta se rozhodně vyplatí sledovat!
Zdroj: Fintokei