Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Volby v Británii končí patem… A libra padá

Pokud by čtvrteční volby ve Spojeném království skončily patem, ani konzervativci ani labouristé by tedy nezískali potřebnou většinu, může britská libra oslabit až na úroveň 1,20 GBPUSD, kde byla naposledy letos v lednu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu analytiků Bloomberg.  

Analytici také zdůraznili, že krátkodobé a dlouhodobé měnové dopady na měnu mohou být různé. „Zatímco výrazné vítězství konzervativců dává trhům krátkodobou jistotu a pomáhá libře, tak v delším obdobím může zvýšit sázky na ´tvrdší brexit´, který by pravděpodobně odpovídal libře na nižších úrovních,“ poznamenal stratég Andrew Sheets.

Vítězství vládnoucích konzervativců premiérky Theresy Mayová by libru podpořilo, výsledek je podle analytiků již součástí ceny. Podle průměru odhadů analytiků by libra byla na úrovni 1,31 GBPUSD, přičemž jeden z analytiků čeká, že libra dosáhne hodnoty 1,33 GBPUSD. To je úroveň, na níž byla libra loni v září. Čím výraznější bude vítězství konzervativců, tím to bude pro libru lepší.

Vítězství labouristů by libře ublížilo jen krátkodobě, ale později by ji mohlo posílit. Trhy by totiž přivítaly vyhlídky na mírnější brexit a posílení fiskálních výdajů. „Až se prach usadí, nebude trh vidět labouristy jako špatný výsledek,“ uvedl Jordan Rochester, devizový stratég Nomaura Holdings.

Premiérka Mayová oznámila své rozhodnutí vyhlásit předčasné parlamentní volby 18. dubna. Chce získat silnější mandát od voličů při vyjednávání podmínek brexitu a zlepšit pozici konzervativců v parlamentu při hlasování o této klíčové legislativě. „K rychlému vyhlášení voleb ji také motivoval odstup od opozice, který si konzervativní strana udržovala v předvolebních průzkumech. Od té doby se však náskok konzervativců snížil až na pouhé tři procentní body. Takový výsledek by znamenal ztrátu jasné většiny v parlamentu. Takto těsný výsledek průzkumu agentury YouGov je sice ojedinělý, nicméně z celkového vývoje předvolebních preferencí je jasné, že volební kampaň z pohledu konzervativní strany neproběhla bez chyb, když v závěru velmi ztrácí,“ uvedl David Kocourek z Komerční banky.

Jak by mohlo vypadat povolební uspořádání

Kocourek upozornil na to, že pokud by opravdu nikdo v parlamentu nezískal jasnou většinu (posledním příkladem jsou volby z roku 2010), řešením by byla vládní koalice či menšinová vláda. Pro Velkou Británii by se, na rozdíl od praxe v ČR, jednalo o poměrně neobvyklou situaci. V případě neexistence většiny v parlamentu je, podle tradice, na tahu strana, které vládla před volbami bez ohledu na výsledek voleb, v současné situaci tedy konzervativci. K sestavení vlády není žádné časové omezení.

Koho by ale konzervativci mohli přizvat do vlády? Liberály pravděpodobně ne, poznamenal Kocourek. Jejich velmi slabý výsledek ve volbách v roce 2015 totiž členové strany připisují právě koaliční vládě, na které se v letech 2010-2015 podíleli. SNP (Skotská národní strana) by s konzervativci také kvůli svému anti-konzervativnímu zaměření nešla. „Na koaličním půdorysu by tak snad mohlo fungovat jedině spojení SNP a labouristů, kteří by ale museli skousnout, že SNP je ve Skotsku v podstatě vymazala. Koalici labouristů a SNP tedy připisujeme ještě menší pravděpodobnost,“ uvedl Kocourek.

Pokud konzervativci vyhrají volby s jasnou většinou, tak jednání s Evropskou komisí, která je tímto procesem za EU pověřena, budou dle Kocourka přímočará. „Tím myslíme, že dříve představená vyjednávací pozice Velké Británie je platná a jednání budou moci začít relativně brzy pro volbách. Zvlášť pokud konzervativci už opravdu pochopili, že omezování volného pohybu osob by vedlo ke ztrátě přístupu na volný trh EU, jak už ve svém dopise Evropské radě o aktivaci článku 50 smlouvy o EU přiznala i sama Mayová. Na druhou stranu to v žádném případě neznamená, že tento proces bude jednoduchý a krátký,“ dodal Kocourek.

Newsletter