Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

„Volný“ pád Fortuny. Management vs. akcie?

Přes dobré hospodářské výsledky z posledních let, akcie loterijní společnosti Fortuna jsou od letošního jara výrazně ztrátové. Výměna vrcholového managementu, nulová dividenda – to mohou být hlavní důvody pokračujícího prodejního tlaku. Akcie Fortuny dnes propadají o bezmála 8 procent pod 70 korun za kus, kde stanovují nové rekordní dno. Od začátku roku titul propadl o více než 40 procent.

Určitou nejistotu ohledně dalšího směřování společnosti si analytici spojovali s loni oznámenými zásadními personálními změnami ve skupině. Generálního ředitele Radima Haluzu nahradil koncem září Švéd Per Widerstrom, následoval odchod finančního ředitele Michala Vepřeka i marketingového ředitele Zdeňka Langa. Skupina výměnu klíčového vedení podrobně nekomentovala, pouze jako úkol nového managementu uvedla dokončení přechodu byznysu z kamenných poboček na on-line.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Personální změny ve společnosti podle serveru Motejlek.com nekončí. Spolupráci s novým vedením podle něj ukončuje šéf Fortuny SK Marek Biely i hlavní bookmaker Ondřej Vích. To následně potvrdila sama Fortuna a oznámila, že na místo hlavního bookmakera od září nastoupí Michal Hanák, který se do firmy vrací po třech letech. V mezidobí byl Hanák šéfem strategie sázkové kanceláře Niké. Dosavadní generální ředitel slovenské dcery Fortuny Biely bude vystřídán Andrejem Sokolem, dosavadním CFO Fortuny SK.

Dividenda nula

Loňský rok byl pro Fortunu z hlediska výsledků rekordní, přesto se skupina rozhodla vyplatit akcionářům „výrazně nižší“ dividendu – vzhledem k plánovaným investicím do rozvoje. V dubnu pak společnost oznámila, že letos nevyplatí žádnou dividendu. V roce 2014 Fortuna vyplatila 0,22 eura na akcii, v souladu s výplatním poměrem na úrovni 70 – 100 % z čistého zisku.

Výsledky za první čtvrtinu roku přinesly informaci o poklesu provozního zisku (EBITDA) o více než pětinu, což skupina připsala na vrub nepříznivým sportovním výsledkům fotbalových západů v březnu a zrušení manipulačního poplatku na Slovensku. Zprávu doplnila zhoršením celoročního výhledu a (přes očekávaný růst přijatých sázek) předpokládá pokles EBITDA o 25 až 30 %. Výsledky hospodaření za druhý kvartál letošního roku se dozvíme 27. srpna.

Fortuna Entertainment Group je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta. 

Newsletter