AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v Česku dále klesá, volných pracovních míst je nejvíce od pádu Lehman Brothers, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Nezaměstnanost se v březnu se snížila na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce tak bylo 443 09 lidí. To je nejnižší březnová hodnota od roku 2008, když loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta.
„Míra nezaměstnanosti v březnu podle očekávání oproti předchozímu měsíci klesla. Březnový meziměsíční pokles míry nezaměstnanosti je takřka železným pravidlem tuzemské ekonomiky. Od roku 2005 k němu dochází každoročně, výjimkou byl pouze rok 2009, kdy se v ČR projevily důsledky světové finanční krize,“ dodal Kovanda.
V průběhu března bylo nově zaevidováno 41 360 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 1731 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 4474 osob. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,8 uchazeče, což je podle Kovandy další příznivý zpráva. Volných míst bylo naposledy v české ekonomice více v říjnu 2008, tedy měsíc po pádu investiční banky Lehman Brothers, kterým právě odstartovala kritická fáze finanční krize.
Počet volných pracovních míst se začíná přibližovat konjunkturálním předkrizovým maximům z přelomu let 2007 a 2008. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá nejnižší počet uchazečů od listopadu 2008, což je spolu s výše uvedenými údaji jen dalším potvrzením pokračujícího zlepšování situace na trhu práce, doplnil Kovanda.
Kovanda: Růst mezd překonává očekávání
„Oproti zimním měsícům začínají na trhu práce působit příznivé sezónní faktory, ale počet nezaměstnaných nadále snižuje i pokračující dobrá výkonnost domácí ekonomiky. To je dobře vidět na statistice volných pracovních míst, kterých úřady práce registrovaly 117 tisíc – nejvyšší počet od října 2008,“ poznamenal Marek Dřímal z Komerční banky. Dodal, že už v dubnu by měl podíl nezaměstnaných spadnout pod šest procent a na podzim dokonce pod pět procent. Také podle Kovandy by míra nezaměstnanosti měla během jara trvaleji klesnout pod úroveň šesti procent a za celý letošní rok pak vykáže hodnotu 5,5 procenta.
Růst české ekonomiky by totiž měl pokračovat díky domácí poptávce, především spotřebě domácností. I zahraniční vývoj by měl zůstat příznivý a podporovat české exporty. „Zaměstnavatelé ale mohou narážet na dlouhodobý problém české ekonomiky, což je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Firmy proto budou muset zvedat mzdy – letos očekáváme jejich růst o 3,6 procenta bez očištění o inflaci,“ dodal Dřímal.
Práce snů českého studenta? #Google, #ČNB či ministerstvo – Roklen24.cz https://t.co/nEHA6WnU9L @roklen24 pic.twitter.com/GTvfDoQOlZ
— Roklen24.cz (@roklen24) 6. dubna 2016
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 77 okresech, největší v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 10 procent), Chrudim (o 9,9 procenta), Prachatice (o 9,7 procenta). Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent.
Mezi okresy je nejnižší nezaměstnanost na Rychnovsku a Praze-východ (shodně 2,5 procenta), nejvyšší pak na Mostecku (11,4 procenta) a na Bruntálsku (10,9 procenta).
Nízká míra nezaměstnanosti je dle Kovandy pozitivním makroekonomickým údajem, který však přidělává vrásky na čele zaměstnavatelům. A nejen kvůli citelnějšímu tlaku na růst mezd. V některých oborech, například technického rázu, se nyní nedostává vhodně kvalifikované pracovní síly, což může představovat jistou brzdu například v oblasti exportu.