Aktuální obchodní týden odstartoval výprodejem na americkém akciovém trhu. Největší výplach jsme viděli v technologickém sektoru. Spouštěčem byla čínská AI platforma DeepSeek, která zažehla spekulace, zda současný trend investic do umělé inteligence není zbytečně předražený.
Firmy angažující se v umělé inteligenci, od programů až po hardware, investují řády milionů dolarů až miliard. DeepSeek však za využití oproti špičce méně výkonných čipů Nvidia za částku údajně nižší než šest milionů dolarů doručil platformu, jejíž výstupy jsou obdobné výstupům ChatuGPT, navíc mnohem rychlejší. To vše se odehrálo za situace, kdy má Čína omezený přístup k západním technologiím, včetně nejnovějšího čipového hardwaru.
Trh začal logicky přemýšlet o tom, zda Čína nedoručila novou technologii bořící dosavadní investiční trend do umělé inteligence. Aniž bychom se pouštěli do hodnocení na úrovni samotné platformy, zaměřme se na možné ekonomické dopady. Debata o platformě DeepSeek může mít totiž mikro i makro úroveň.
Na úrovni firem angažujících se v investicích do AI přináší již zmíněnou otázku, zda to jde levněji než doposud. Na makro úrovni se bavíme o možném pozitivním vlivu na produktivitu, a tedy na potenciálně nižší inflaci, a tím pádem i sazby. Jiný úhel pohledu může být, pokud by byl pokles trhů dlouhodobý a negativně by ovlivnil spotřebu skrze efekt bohatství. Nic z toho se však neodehraje ze dne na den, proto nepředpokládejme, že by se hodnocení americké ekonomiky pohledem centrální banky jakkoliv zásadně měnilo.
Z včerejší tržní volatility si můžeme odnést pár poznatků. Americké technologické firmy patří dlouhodobě k těm, které táhly celý akciový trh. Zdrojem růstu byly především jejich valuace. Narušení tržního optimismu, které v tak silně konkurenčním prostředí nemuselo být pro mnohé příliš velkým překvapením, doručilo korekci potvrzující, jak moc „vyšponované“ jsou pozice v tomto segmentu. Dnes jsou valuace nižší, ostatně jen Nvidia zažila svůj největší historický propad. Otázka, kterou bychom si měli pokládat, je, zda DeepSeek opravdu přináší změnu fundamentu, která se nakonec projeví i ve strategiích (nejen) AI firem, a tedy i v jejich výsledcích. Zde bude zajímavé sledovat, jak se v tomto týdnu vyjádří představitelé techu jako Microsoft, Meta či ASML, kteří reportují své kvartální výsledky.
Ještě předtím, než se rozhodnete k případné úpravě svých pozic, mějte na paměti, že včerejší výprodej opravdu nemusel souviset jen s překopáním tržního výhledu v oblasti umělé inteligence. S ohledem na oblíbenost sektoru není překvapením, že mnoho sázek bylo provedeno přes páku. Výrazný propad, která zasáhl ty, jež do trhu nevstupovali jako první, jim mohl přinést margin call, u kterého, pokud kapitál nedoplnili, byli nuceni pozice uzavírat. Tato situace deleveragingu není nic jiného, než co jsme viděli na přelomu loňského července a srpna. Tehdy byl spouštěč výprodeje jiný. Jednalo se o kombinaci nad očekávání většího zvýšení sazeb Bank of Japan, které vedlo k uzavírání pozic v rámci strategie carry trade, nad očekávání horších dat z amerického trhu práce a neuspokojivých komentářů k AI z reportů výsledků amerických technologických firem. Výprodej tehdy netrval ani týden. Nejednalo se o žádnou systémovou krizi. Akcie poté dál rostly.
Stejně jako loni v létě jsme i včera viděli, jak se tržní nervozita přelila do poptávky po amerických dluhopisech. Výnosy klesly ve středních i dlouhých splatnostech, krátce dokonce o více než deset bodů. Revize se dočkal i tržní výhled sazeb, kde například futures tříměsíční sazby SOFR krátce zacenily predikci poklesu úroků v letošním roce o půl procentního bodu. Nemyslíme si, že by Fed na základě jedné volatilnější tržní seance měnil svůj pohled na výkon americké ekonomiky. Zůstáváme proto přesvědčeni, že právě kondice největšího hospodářství světa zůstane fundamentálním základem vývoje akciového trhu v letošním roce.
Jedním z prvků budoucnosti americké ekonomiky bude Trumpova celní politika. V jejím případě tento týden čekáme, zda dojde na prezidentova slova o uvalení cel na Kanadu a Mexiko začátkem února. Americký ministr financí Bessent se včera přihlásil k uvalení globálních cel na úrovni 2,5 % a k jejich postupnému zvyšování. Trump k tomu později uvedl, že chce vyšší cla než 2,5 %. Tržní reakce měla podobu silnějšího dolaru.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0436 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0409 do 1,0479 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,09 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,03 až 25,16 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,93 do 24,18 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo