Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Výhled ČNB: USA v růstu předčí další vyspělé země

Výhledy hospodářského růstu hlavních světových ekonomik se v březnu s různou intenzitou opět snížily, a to zejména pro letošní rok. I přes tyto pokračující korekce by si pozici nejrychleji se rozvíjejícího ekonomického celku měly udržet Spojené státy. Uvedla to dnes Česká národní banka v březnovém Globálním ekonomickém výhledu.

Březnové údaje podle ČNB potvrzují, že ekonomický růst eurozóny již přestává být tažen Německem, které by mělo letos vykázat růst de facto totožný jako eurozóna. Dynamika ekonomiky eurozóny tak o více než půl procentního bodu zaostává za ekonomikou USA. Německá ekonomika za celý loňský rok stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Za celý loňský rok HDP eurozóny stoupl o 1,6 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,9 procenta v roce 2014. V celé EU se růst zvýšil na 1,9 procenta z předloňských 1,4 procenta. Americká ekonomika za loňský rok zopakovala růst o 2,4 procenta. Podle aktuálního výhledu Fedu by ale měla letos růst jen o 2,2 procenta. Japonsko čeká letos růst již jen lehce nad 0,5 % s nepatrně se snižujícími výhledy.

Nelichotivý cenový vývoj v teritoriu eurozóny byl hlavním faktorem dalšího prohloubení kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky, včetně snížení úrokových sazeb více do záporných hodnot. Z ekonomik, které ČNB sleduje, by tak pouze ekonomika Spojených států měla ke konci roku 2017 udržet inflaci nad „magickou“ dvouprocentní hodnotou.

 

Eurozóna se v únoru poprvé od loňského září dostala zpátky do deflace. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,2 procenta po lednovém nárůstu o 0,3 procenta. Potvrdily to konečné údaje, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Výhledy úrokových sazeb v eurozóně setrvávají na velmi nízkých hodnotách a bez náznaku růstu do konce roku 2017. V případě USA spíše nelze předpokládat, že během letošního prvního čtvrtletí Fed sazby zvýší. Šéfka Fedu Janet Yellenová ale tento týden uvedla, že sazby můžou jít nahoru kdykoli, duben je stále ve hře.

Dolar by měl dle konsensu odhadů v ročním horizontu mírně posílit vůči euru, japonskému jenu, čínskému renminbi a indické rupii, viditelněji pak vůči brazilskému realu. Vůči ruskému rublu se v ročním horizontu očekává přibližně stabilita amerického dolaru.

Výhled cen ropy zůstává v ročním horizontu velmi mírně rostoucí a dosáhne zhruba hodnoty 42 dolarů za barel. Jeho trajektorie se oproti minulému měsíci posunula mírně vzhůru. Ceny plynu na základě dlouhodobých kontraktů standardně následují ceny ropy s několikaměsíčním zpožděním. Proto se očekává v nejbližších měsících pokračování jejich poklesu.

Newsletter