Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Výhled Goldman Sachs na rok 2015

Investiční banka Goldman Sachs představila 10 klíčových témat, na která by se měl každý investor během příštího roku zaměřit.

Rozšiřující se ekonomická obnova

Hlavním tahounem globální ekonomické obnovy by měly být Spojené státy americké. Skomírající Japonsko i Evropa by si oproti letošnímu roku měly lehce polepšit. Celkově by vývoj vyspělých ekonomik, i přes mírné zpomalení Číny, měl být mnohem pozitivnější než letos. Profitovat z toho budou i rozvojové země.

Rozdílnost vyspělých trhů

Rozdílnost vyspělých trhů, především mezi USA a Evropou, by měla zůstat stejná, v ročním průměru by se mohla lehce zvětšit.

Pokles cen ropy

Po dosavadních cenových poklesech se dá očekávat určitá konsolidace. I přesto je výhled ceny ropy nadále negativní, jelikož prostor pro další pokles je stále otevřený. Dá se očekávat pokračující dezinflační efekt. Profitovat budou především země, které jsou na dovozu ropy závislé.

Silný americký dolar

Americký dolar zůstane nadále silnou měnou vlivem kontinuálního poklesu eurodolaru a slabému jenu. Svou roli bude hrát i plánované zvýšení amerických sazeb.

EUR/USD by koncem příštího roku měl dosáhnout úrovně 1,15 oproti současným 1,25. Růst USD/JPN by se měl zastavit na úrovni 130 oproti dnešním 118.

Čínský růst

V Číně se očekává mírné zpomalení. Bude potřeba sledovat nejen meziměsíční změny růstu, ale i kroky čínské vlády a centrální banky. Problémy by mohlo způsobit rostoucí zadlužení a převis nabídky nad poptávkou na realitním trhu. Očekává se zpomalení o 6 až 7 % během příštích několika let.

Zdravější rozvojové trhy

Většina rozvojových trhů vstoupí do roku 2015 v mnohem zdravější kondici, než tomu bylo letos. Vnější nerovnováha se zlepšila v mnoha zemích, v čele s Indií, Thajskem a Čile. Profitují zejména z poklesu cen potravin a ropy.

Nízká inflace

Nadále se očekává celosvětově nízká úroveň inflace, i přes probíhající programy kvantitativního uvolňování v Evropě a Japonsku.

Zvýšení amerických sazeb

Zvýšení amerických sazeb se neočekává dříve jak v září.

Snížení volatility finančních trhů

Oproti několika letošním výkyvům ve volatilitě finančních trhů, bude příští rok mnohem mírnější. Volatilita bude nízká.

Nízké výnosy

Investoři se vzhledem k současnému ocenění aktiv budou muset smířit s nízkým zhodnocením svého kapitálu.

Strategie Goldman Sachs pro život ve světě nízkých výnosů

Newsletter