Výhled Goldmanů k Riu: Kdo získá nejvíc medailí?

Ekonomové investiční banky Goldman Sachs si kvůli letním olympijským hrám našli čas na to, aby se pokusili odhadnout, které země budou nejúspěšnější. Pro hry v Riu de Janeiru, které začnou již tento pátek 5. srpna, mají následující předpověď – bude se dařit těm zemím, jejichž ekonomiky mají zdravé základy. Které to tedy jsou? A jak skončí česká výprava?

„Obecně platí, že zlato míří tam, kde je nejvyšší růst životního prostředí,“ shrnuli Goldmani závěr studie, jež se odvolává na ekonomické, politické a institucionální faktory, které ovlivňují produktivitu zemí. Podle tohoto modelu by tak měly být v Riu medailově nejúspěšnější dvě největší světové ekonomiky.

Výprava Spojených států by tak mohla získat celkem 106 medailí, z toho 45 zlatých. Bylo by to zhruba stejně jako v roce 2012 v Londýně, kde Američané získali 104 medailí. Pokud se prognóza Goldman Sachs naplní, byla by to druhá olympiáda v řadě, na níž Spojené státy vyhrají celkové pořadí zemí a budou mít nejvíce zlatých medailí.

Druhé místo by měli obsadit Číňané, měli by získat celkem 89 medailí, z toho 36 zlatých. Také v roce 2012 skončila výprava Číny na druhém místě, celkově i v počtu zlatých medailí.

Podle Goldmanů není překvapením, že USA a Čína budou v čele tabulek. Upozornili ale na jeden důležitý rozdíl. Dominance Američanů se zaměřuje na sporty s největší medailovou nabídkou, jako je plavání nebo atletika. Naopak Čína má největší náskok v e sportech, v nichž jsou její sportovci nejlepší, například stolní tenis, badminton nebo potápění.

Třetí místo by mělo patřit Británii s 59 medailemi, z toho 23 má být těch nejcennějších. Následuje Rusko a Brazílie, která by měla s 22 medailemi zaznamenat rekordní výsledek. Česká výprava by podle Goldmanů měla se čtyřmi zlatými obsadit 19. místo.

Tuzemské televize nabídnou z OH stovky hodin přenosů

Nejsou to ale jen tyto dvě olympijské velmoci, které sportům dominují a je dobré je sledovat. Jsou to například jihokorejští lukostřelci nebo italští šermíři. Ve volejbalu pak bezkonkurenčně vládne Brazílie.

Některé země pak vzhledem k tomu, kolik medailí by mohly dle ekonomických indikátorů vyhrát, dosahují špatných výsledků. Měřením ekonomické výkonnosti zemí, které zahrnuje počet obyvatel, příjem na hlavu a efektivity, se tak v letech 1980 až 2012 zrovna nedařilo Austrálii, Řecku a Venezuele. Na opačné straně pomyslného žebříčku byly USA, Čína a Rusko.

 

Newsletter