Jak se druhé čtvrtletí roku 2014 nachýlilo ke konci, a s příchodem léta obchodní pulty po celém světě utichají, je načase provést inventuru a podívat se na to, co by nás mohlo čekat ve zbytku roku 2014. Navzdory geopolitickým otřesům na Ukrajině a Středním východě lze tvrdit, že se jednalo o celkově pozitivní první polovinu roku, s globálními akciemi (měřeno indexem MSCI) směřujícími ke svému čtvrtému čtvrtletnímu zisku v řadě.
Slíbené oživení u IPO se opravdu uskutečnilo, s globálním objemem úpisu akcií o 44 procent výše a v celkové hodnotě 104,9 miliard dolarů. Co se týče M&A aktivity, druhé čtvrtletí letošního roku bylo z pohledu celosvětového objemu transakcí nejúspěšnějším od období býčího trhu 2002 – 2007, které tvrdě utnula následná finanční krize. Trhy jsou přitom nadále ujišťovány, že hlavní centrální banky budou i nadále pumpovat peníze do finančního systému skrze QE a držet úrokové sazby na historických minimech. To však může znamenat umělé prodlužování dalších problémů.
Světové M&A dobyly předkrizovou úroveň. Následuje akciový pád?
„Investoři svojí aktivitou tlačí ceny aktiv nahoru, podporováni očekáváním, že globální měnová politika zůstane volná na dlouhou dobu,“ uvedli analytici z Barclays ve své poznámce. Co se týče trhů ve Spojených státech, tak například ekonomové HSBC očekávají stabilní, ale nijak výjimečný růst. Mimo to je pravděpodobné, že ve druhé polovině roku dojde ke zvýšení sazeb jednou z hlavních centrálních bank – Bank of England. V UK se mimo zvyšování sazeb očekávají i politické rozepře ohledně daní a Evropské unie, a to zejména z důvodu plánovaných voleb v roce 2015.
Ex-šéf ECB o euru: Síla se ukázala
Čeká se zpomalení návratnosti rozvojových trhů? Christian Keller, ekonom Barclays říká, že díky zlepšení ekonomické situace v USA a globálnímu růstu v druhé polovině roku bude návratnost rozvojových trhů obtížnější.
Jedním z nejvíce znepokojivých rozvojových trhů je Turecko. V Turecku centrální banka stále aplikuje volnou měnovou politiku, přičemž zde lze vidět mnoho politické nejistoty. „Země je vystavena vysokým cenám ropy, zatímco například Rusko nebo Venezuela budou z těchto cen těžit,“ řekl Keller.
Je nepravděpodobné, že geopolitické napětí a s ním spojené riziko úplně vymizí, a v případě, že ceny ropy porostou kvůli nepokojům na Blízkém východě, dojde k řetězovým reakcím u některých klíčových zemí, zejména v případě rozvojových trhů. Co se týče cen komodit, jako je například obilí, tak u nich je také pravděpodobný růst.
Ve druhé polovině roku je možné, že určité komodity začnou divergovat. Podle komoditních analytiků ze Citi, návratnost energií a průmyslových kovů na tom bude mnohem lépe nežli návratnost obilovin, u nichž je očekávána rekordní úroda. Barclays doporučuje posun od rizika směrem k více obranným pozicím skrze zvyšování peněžních prostředků ve svém portfoliu. Je možno si všimnout, že toto většinou nebývají doporučení, jež lze očekávat při zdravém globálním oživení.