Vyhne se Německo nejhoršímu? Euro opět ve ztrátě

Klíčové body

  • U německého Ifo indexu přišlo zlepšení, recesi stále nemůžeme vyloučit.
  • Očekávaný vrchol evropských sazeb vzrostl na 3,75 %
  • Měny regionu posilovaly. Koruna krátce zpevnila pod 23,64 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Sentiment německých podnikatelů se v únoru zlepšil. Mají to nejhorší za sebou? Je to možné, ale je důležité zůstat oběma nohama na zemi. I když je teď nepravděpodobné, že by naše sousedy zasáhla hluboká recese, stále nelze vyloučit, že se německá ekonomika do mírné kontrakce nedostane. Výrazný odraz a silný ekonomický růst je však v tuto chvíli v nedohlednu. Inflace je stále vysoká a desinflační tempo jen pozvolné. Ruku v ruce s tím jde i postoj Evropské centrální banky, která naznačuje, že zvyšování sazeb není u konce. Očekávaný vrchol sazeb ve třetím kvartále se dokonce dále zvýšil.

Nejdůležitější evropskou událostí bylo včerejší zveřejnění německého Ifo indexu, který zobrazuje aktuální náladu podnikatelů. Index vzrostl z 90,1 na 91,1 bodu, což je o desetinu procentního bodu pod očekáváním. Výsledek však ukazuje, že se výhledy německé ekonomiky zlepšují. Výrazné vylepšení se projevilo zejména v průmyslu, kde index vzrostl na nejvyšší hodnoty od května. Přestože se počet současných zakázek snižuje, podnikatelé jsou do budoucna optimističtí. V sektoru služeb vzrostl index už pátý měsíc v řadě, tahounem pozitivního sentimentu jsou zejména odvětví pohostinství i turismu. A mírné zlepšení hrálo roli i ve stavebnictví, přestože v tomto sektoru jsou podnikatelé stále skeptičtější k budoucnosti. Zveřejnění těchto dat však nemělo žádný výrazný vliv na vývoj eura.

Včera ráno byla zveřejněna revize německé lednové inflace. V meziročním srovnání byl potvrzen růst o 8,7 %, meziměsíčně pak o 1 %. Nadále se projevují vysoké ceny potravin (meziroční cenový nárůst o 20,2 %) i energií (meziroční cenový nárůst o 23,1 %). Je to jeden z mnoha signálů, že práce ECB stále není u konce. S tím souvisí i fakt, že trhem očekávaný vrchol úrokových sazeb se v únoru posunul na 3,75 % ve třetím kvartále tohoto roku. Posun však nemusí být nutně přímočarý. Guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Villeroy vidí aktuální sazby jako restriktivní, a nadto avizoval, že ECB se nikdy nezavázala k tomu, že by zvyšovala sazby na každém zasedání.

Před týdnem to mohlo působit, že by se několikaměsíční korunová rally mohla blížit ke konci. Koruna týden oslabovala z nejnižších hodnot minulého týdne okolo úrovně 23,615 EURCZK. Byl proražen i středový kurz 23,770 EURCZK. Nicméně včera nastal obrat a koruna zpevnila zpět pod úroveň 23,640 EURCZK. V tuto chvíli není zřejmé, jestli se jedná o korekci a koruna bude dále oslabovat jako minulý týden, nebo jestli korunová rally není u konce a ještě se podíváme na nové nejsilnější úrovně od roku 2008. Vyloučit nelze ani jednu variantu. Na jednu stranu, ČNB dle svých prognóz předpokládá slabší kurz, v průměru v tomto kvartále nad hodnotou 24,00 EURCZK. Na druhou stranu nám koruna v posledních měsících ukázala, že dokáže jít proti veškerým fundamentům a dále posilovat na nové a nové úrovně. V tomto ohledu budeme sledovat hranici 23,60 EURCZK jako potenciální support.

Posílení oproti euru jsme byli svědky i u dalších měn regionu. Polský zlotý sice od začátku týdne oslaboval, včera však posílil z maxima nad úrovní 4,760 EURPLN k úrovni pod 4,740 EURPLN, než přišla korekce. Vůči koruně se zlotý pohyboval do strany, od úterý se však znovu dostal pod úroveň 5,000 PLNCZK. Tento týden posiluje vůči euru i maďarský forint, z pátečních 386,5 EURHUF mířil kurz k úrovni 381,0 EURHUF. Přestože Maďarsko nedávno vstoupilo do technické recese, na forintu se tato událost příliš nepodepsala. Příští týden bude maďarská centrální banka rozhodovat o výši úrokových sazeb a dá se očekávat, že sazby ponechá na stávající úrovni. I tento krok může ovlivnit další směřování forintu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0627 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0578 do 1,0708 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,67 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,28 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,61 až 23,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,09 do 22,42 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter