Výnosy opět klesly, Fedu navzdory. Powell musí předvést Jackson Hole

December 2019 FOMC Press Conference: _D4A8199 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

V pondělí bylo na trzích opět život. Pojďme si shrnout to nejzásadnější, s čím vstupujeme do dalšího obchodního dne, jehož hlavní událostí bude symposium centrálních bankéřů.

Evropské akcie zakončily pondělí v plusu, americké ve smíšených číslech. Z dluhopisů došlo ke korekci u evropských, u amerických opět úřadovala silná poptávka. U výnosů středních i delší splatností jsme tak opět níže, i ve srovnání s pátkem. Dnes ráno vidíme jejich mírný růst, reálné tržní sazby měřené protiinflačními dluhopisy ale klesají.

Živo bylo u eura proti dolaru, kde se společná měna dostala na nejsilnější hodnoty ze začátku června. Zastavila ji až rezistence na 1,0750 EURUSD. Dnes bude zajímavé sledovat, zda opět uvidíme vybrání zisků jako v pondělí ráno. Kurz se obchoduje pod zmiňovanou rezistencí, přičemž, zatím, pozorujeme lehký náznak mírně silnějšího dolaru.

Za popsanými pohyby bychom nehledali konkrétní data, ostatně v pondělí jich v zahraniční bylo minimum. Zaujalo nás prosincové šetření spotřebitelských inflačních očekávání od newyorského Fedu. Na ročním horizontu se posouváme opět níž. Zde můžeme argumentovat poklesem cen komodit a energií, což spotřebitelé rychle a relativně silně reflektují. Na tříletém a pětiletém horizontu jsme celkem stabilně na 3 %, resp. 2,4 %.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Došlo i na několik komentářů představitelů Fedu. Všichni shodně kladli důraz na posun sazeb nad 5 %. Potvrdili pokles celkové inflace z titulu zboží a energií, u služeb na větší pokles stále čekáme. Vysoká inflace je například podle šéfky sanfranciského Fedu Mary Dalyové přetrvávající, rizikem zůstává odukotvení inflačních očekávání. Několikrát zazněl posun ve zvyšování sazeb k 25 bodům, což je i naše predikce. Shoda mezi bankéři panuje na tom, že o snižování sazeb nemůžeme přemýšlet, stejně ani o tom, že se inflace letos posune ke 2 %. Nic z toho ale nezastavilo pokračující uvolnění podmínek financování vinou tržních sazeb i dolaru.

Dnes nás čeká akce švédské centrální banky, kde promluví i guvernér Fedu Powell. Téma akce je nezávislost centrálních bank. Šéf Fedu se zúčastní třetího panelu (od 15:00), jehož tématem je měnověpolitický mandát. To by podle nás mohlo zahrnovat komentáře k aktuálnímu nastavení měnové politiky, a tedy i potenciální tržní dopady. Akce se zúčastní i novináři, tudíž může být součástí i Q&A část. Celá akce je online zde.

Dosavadní komentáře představitelů Fedu neměly na trhy zásadnější dopad. Powell tak dnes mít bude prostor pokusit se trhy trochu „uklidnit“, jelikož kumulativní uvolňování podmínek působí proinflačně, což jde proti měnověpolitickému nastavení. Z aktuálního dluhopisového FOMO efektu, který navazuje na návrat výhledu snížení sazeb Fedu ve druhé polovině roku o cca 50 bodů, ale soudíme, že by to chtělo alespoň předčasnou Jackson Hole…

Dostali jsme se do situace, kdy se pohled Fedu a trhu rozchází, v sázce přitom může být i kredibilita samotné centrální banky. Jedna strana přitom bude muset polevit. Nehledě na zhoršující se americká data, z trvající inflační situace usuzujeme, že Fed to nakonec nebude. Stále proto pracujeme s výhledem vyšších sazeb po delší dobu.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter