Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Výprodej měn regionu pokračuje. Koruně kryje záda ČNB

Klíčové body

  • Měny regionu nadále oslabují, koruně kryje záda ČNB.
  • Norská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů.
  • Dolar odpoledne rozšířil zisky. Vůči euru se posunul na měsíční maximum.
Zdroj: Depositphotos

Region střední a východní Evropy prožívá těžký týden. Koruna od pondělí odepsala více než procento a pohybuje se nad 24,60 EURCZK. Zlotý odepsal zhruba procento a půl. Nejhůře je na tom ale forint, který od pondělí vůči euru ztrácí téměř čtyři procenta. Oslabující koruna tak ve světle celého regionu vzdoruje výprodejům nejlépe. Zda ji k tomu pomáhá ČNB, nelze vyloučit.

Domácí měna se pomalu, ale jistě navrací k úrovním, na kterých ČNB v minulých týdnech přistupovala k devizovým intervencím. Horší nálada na trzích koruně v posledních dnech nepomáhá. Tlaky na výprodej domácí měny budou v příštích měsících sílit. Nyní však nepochybujeme, že by ČNB skutečně nechala korunu výrazněji oslabit. Pro obranu koruny vůči nestandardním výkyvům se explicitně vyjádřil sám guvernér. ČNB má stále dostatek devizových rezerv, aby kurz koruny na aktuálních hodnotách udržela. Včerejší nevole oslabení domácí měny nad hranici 24,60 EURCZK čtyřikrát během jednoho dne vysílá signál o možné opětovné přítomnosti ČNB na devizovém trhu.

Zlotý zatím také zásadním výprodejem neprošel a spíše se pomalu sune na slabší úrovně. NBP však dle dostupných informací proti jeho depreciaci neintervenuje a mírně holubičí obrat v tamní bankovní radě zlotému také dvakrát nehraje do karet. Jeho oslabení je tak relativně mírné a v případě přetrvávající horší tržní nálady bychom se nedivili, kdyby polská měna oslabila ve směru 4,80 EURPLN.

Forint, který se jako jediný může pyšnit dvoucifernými úrokovými sazbami, naopak oslaboval nejrazantněji. V tomto týdnu už vůči euru odepsal téměř čtyři procenta. Tamní zhoršení ratingu a velmi vysoké politické riziko však nad širokým úrokovým diferenciálem převažuje. Včera jsme v Maďarsku opět sledovali velmi volatilní obchodování, když v průběhu dne forint oslabil o více než procento, aby v odpoledních hodinách skokově většinu denní ztráty vymazal. Dnes ráno se obchoduje v okolí hranice 406 EURHUF.

Z dalších evropských měn jsme sledovali norskou korunu, kde bylo na programu měnověpolitické zasedání centrální banky. Norges bank ve svém červencovém prohlášení uvedla, že na včerejším zasedání zvýší sazby o 25 bazických bodů, což by sice znamenalo poloviční růst sazeb oproti minulému zasedání, nicméně v konečném důsledku mělo stále docházet ke zvýšení o 50 bazických bodů za jeden kvartál. Namísto stability a následného zvýšení o půl procentního bodu však nyní Norges bank plánovala zvyšovat sazby na všech zasedáních, avšak po menších krocích.

Vyšší než prognózovaná inflace však již včera donutila tamní centrální banku k dalšímu zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Trhy sice tento krok očekávaly, stále zde ale byla varianta, že budeme svědky nižšího zvýšení. Norská koruna tak na tento krok reagovala posílením a po ranním pokusu o posun nad 9,90 EURNOK se vrátila zpět do blízkosti 9,80 EURNOK. Další prostor pro výraznější posílení však u norské měny nevidíme.

Díky silné korelaci s americkým indexem S&P500, který je překoupený a pohybuje se v okolí velmi důležitých rezistencí, je tedy posílení norské koruny omezené. Klesající ceny ropy norské měně také nepomáhají a v kombinaci horší tržní nálady, korekce na akciových a komoditních trzích z obav blížící se recese očekáváme, že se norská koruna vůči euru v příštích týdnech vrátí směrem k hranici 10 EURNOK.

Horší tržní nálada a jestřábí komentář člena Fedu Jamese Bullarda, který se vyslovil pro další zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, včera pomohl dolaru na měsíční maximum. Vůči euru se tak momentálně obchoduje pod hranicí 1,0100 EURUSD. Žádná důležitá data dnes ekonomický kalendář nenabídne, a tak se obchodování ve zbytku týdne bude s nejvyšší pravděpodobností ubírat v dosavadním duchu zhoršené tržní nálady.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0086 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9989 do 1,0234 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,57 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,10 do 24,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter