Výprodej na kryptoměnovém trhu dopadl i na korunu

Klíčové body

  • Prudký pád kryptoměn měl na svědomí vyšší averzi k riziku napříč finančními trhy.
  • Domácí měna včera kvůli horšímu tržnímu sentimentu odepsala sedm haléřů.
  • Prázdný ekonomický kalendář nahrává obchodování na základě technické analýzy.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší pokračování ve výprodeji na kryptoměnových trzích ovlivnilo celkovou náladu na trzích. Ruku v ruce s vyšší rizikovou averzí rostl dolarový index, zlato nebo bondy. Zisky pak odepisovaly akciové indexy, ropa, euro či koruna. Ta oslabila teprve podruhé za posledních jedenáct obchodních seancí a vrátila se do blízkosti hranice 25,50 EURCZK. Stále se tedy obchoduje na velmi silných hodnotách a prostoru pro korekci předchozích zisků má dostatek.

Včerejší zpravodajství plnily titulky o padajících kryptoměnových trzích. Ač toto téma zcela nepatří do našeho ranního přehledu o devizových trzích, význam těchto událostí měl do jisté míry dopad i na ně. Kryptoměny zažily další pokračování výprodejů, když po předchozích oznámeních Elona Muska, která ceny kryptoměn poslala do ztráty v minulém týdnu, včera do kotle přiložila Čína. Tamní centrální banka oznámila, že digitální měny nemohou být využívány pro platební potřeby. Cena bitcoinu klesla pod hranici 40 000 dolarů, v jejíž blízkosti se nacházela hranice podpory ve formě 200denního klouzavého průměru a z pohledu technické analýzy se tak otevřel prostor pro pokles směrem k oblasti okolo 30 000 BTCUSD, kde by měla být silnější oblast supportů. Právě okolo této oblasti našla nejznámější kryptoměna své včerejší dno, aby se následně vracela zpět k 40tisícové hranici. Druhá největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, ethereum, oslabovala ještě razantněji a od historického maxima z minulého týdne ztratila více než 55 % své hodnoty. Stejně jako ostatní kryptoměny ale ve večerních hodinách svůj propad značně zkorigovala.

Výprodej na kryptoměnovém trhu nahlodal celkovou náladu na trzích a svezl s sebou i hlavní akciové indexy, od těch asijských přes evropské až po ty americké. Přesun k bezpečí jsme mohli pozorovat v mírně posilujícím dolaru, který se v dolarovém indexu vrátil k 90bodové hranici a na páru s eurem k hodnotám okolo 1,2200 EURUSD. Horší tržní nálada pak byla vidět i na klesajících amerických výnosech, které se chvilkově posunuly o 5 bazických bodů níže. V neposlední řadě oslabovala i koruna, která si pohoršila o sedm haléřů a přiblížila se zpět k 25,50 EURCZK.

Jak jsme psali v úterý, prostor pro další posilování koruny je momentálně omezený a právě včerejší šrám na tržním sentimentu by mohl být dobrým spouštěcím mechanismem pro její oslabení. Ta se na denním grafu navrátila zpět z přeprodaného do neutrálního teritoria, když indikátor RSI včerejší svíci uzavřel na 35,5 bodech. Stále se ale nachází pod klesající trendovou linií z počátku března a pro potvrzení výraznější korekce bude třeba, aby v průběhu následujících dnů došlo k jejímu porušení. V tomto případě by korekce mohla nabrat výraznějšího měřítka v řádech desítek haléřů. Výrazný posun nad 26,00 EURCZK však neočekáváme. Je tedy na místě sledovat aktuální vývoj technických indikátorů a celkovou tržní náladu, jelikož ekonomický kalendář tento týden zeje prázdnotou. Na domácí scéně nás v tomto týdnu již žádná data nečekají, ve světě můžeme dnes sledovat data z amerického trhu práce, která by ale na pár koruny s eurem měla mít minimální vliv.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2193 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2157 do 1,2267 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,48 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,72 až 20,99 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter