Výrazná dezinflace oslabila korunu. K cenové stabilitě máme daleko

Klíčové body

  • Česká inflace za duben klesla meziročně z 15 % na 12,7 %, očekáván byl pokles na 13,3 %.
  • Koruna včera oslabila, za euro jsme se dostali nad úroveň 23,50 EURCZK.
  • Bank of England zvýšila sazby o dalších 25 bodů, libra reagovala krátkodobým posílením.
Zdroj: Depositphotos

Dubnová inflační čísla ukázala výraznější dezinflaci, než očekával trh. To je pozitivní krok směrem k cenové stabilitě, která je ale stále daleko. Dalo by se namítnout, že nad očekávání lepší čísla by mohla ovlivnit rozhodování centrální banky s ohledem na načasování změny sazeb. My však předpokládáme, že se bankovní rada udrží myšlenky vyšší sazby po delší dobu. K jejich dřívějšímu snížení by bylo potřeba více obdobných překvapení, jako bylo to včerejší. 

Dle tržního konsensu měla inflace klesnout z 15 % na 13,3 %, dle prognózy ČNB pak na 13,2 %. Dubnová meziroční hodnota se nakonec dostala na 12,7 %, meziměsíčně inflace klesla z 0,1 % na -0,2 %. Za výraznější dezinflací stojí zejména pokles cen potravin, které ve spotřebním koši zaujímají výraznou část. Efekt samotných potravin snížil inflaci o čtvrtinu procentního bodu. Dalším protiinflačním faktorem byl pokles cen energií v meziročním srovnání, kde hrála roli i vyšší srovnávací základna. I přes tuto pozitivní zprávu je potřeba brát v potaz, že stále nemáme vyhráno. Inflace totiž zůstává dvouciferná.

Česká koruna na výraznější dezinflaci reagovala oslabením. Reakce je logická, neboť se snižuje pravděpodobnost zvýšení sazeb v červnu, o kterém se spekuluje. V ranních hodinách se kurz pohyboval kolem úrovně 23,45 EURCZK. Během dne jsme se dostali nad 23,54 za euro, než korekce tento kurz zkorigovala na nižší úrovně. Stále tedy platí, že koruna od začátku pracovního týdne, kdy se v jednu chvíli obchodovala pod 23,35 EURCZK, vůči euru oslabila.

Za zmínku stojí i včerejší tisková konference naší vlády, která představila konsolidační balíček, který by měl být platný od ledna. Balíček by měl v příštím roce snížit schodek státního rozpočtu o 94,1 miliardy korun, o rok později by to mělo být o dalších 53,4 miliardy více. Jedná se určitě o zásadní věc pro zdraví tuzemské ekonomiky, nicméně tato událost neměla žádný bezprostřední vliv na kurz koruny.

Nejdůležitější událostí v Evropě bylo včerejší rozhodnutí Bank of England o navýšení úrokových sazeb o dalších 25 bodů. Britská inflace se ze svého říjnového vrcholu na úrovni 11,1 % dostává níže opravdu obtížně, podle posledních březnových čísel je meziroční cenová hladina na úrovni 10,1 %. Další zvýšení sazeb je tedy logickým krokem. V současnosti to ale vypadá, že toto zvýšení by mohlo být poslední v cyklu. Stále nemáme dubnová inflační čísla, ale dle prognóz by konečně mohlo nastat výrazné snížení hlavně kvůli poklesu cen potravin i energií. Je tedy možné, že Bank of England nechá sazby na této úrovni s vidinou, že se jejich efekt časem postupně propíše do ekonomiky.

Libra měla včera tendenci postupně oslabovat, obrat přišel, když bylo zveřejněno zvýšení sazeb. Vůči euru i dolaru bylo posílení libry evidentní, ale v kontextu celého dne se jednalo pouze o korekci, neboť libra v odpoledních hodinách dále vůči těmto měnám oslabovala. V porovnání s českou korunou britská libra prorazila hranici 27 GBPCZK, která už ve středu dlouho odolávala, jelikož fungovala jako silná rezistence. V jednu chvíli se středový kurz dostal nad úroveň 27,13 GBPCZK než přišla korekce a poslala libru zpět pod 27. V kontextu delšího časového horizontu to však znamená, že libra vůči koruně posílila o více než 3 % během necelých čtyř týdnů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0931 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0872 do 1,1010 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,55 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,54 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,42 ž 23,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,35 do 21,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter