Výrazná revize irského HDP: Ekonomika rostla o 26,3 %

AKTUALIZOVÁNO – Irská ekonomika loni rostla o rekordních 26,3 procenta. Statistici revidovali svůj předchozí údaj, původně měl irský hrubý domácí produkt (HDP) růst o 7,8 procenta. Za výrazným navýšením je fakt, že firmy do země přesunuly daňové adresy, napsala agentura Bloomberg.

„Jsme velmi malá ekonomika, a pokud nastane velký nárůst aktiv, pak se stane právě toto,“ uvedl vedoucí statistik úřadu Michael Connolly s tím, že nastal posun úrovně. Dodal, že loni se do Irska přesunulo několik firem, například společnost nabízející mezinárodní leasing letadel, což ale nebude mít výrazný vliv na tvorbu míst. Přesný údaj za loňský rok ale nedokázal uvést.

Do Irska se prostřednictvím akvizic přesunuly například firmy Perrigo Co a Jazz Pharmaceuticals. Menší firmy v Irsku nakoupily také americké společnosti Allergan, Tyco nebo Medtronic.

Evropa si brousí zuby na banky, které utečou z Londýna

V letošním prvním čtvrtletí rostla irská ekonomika o 2,3 procenta, když ekonomové dle průzkumu agentury Bloomberg odhadovali zvýšení o 7,3 procenta.

Růst by mohl ale být ještě slabší, než se původně očekávalo. Irsko totiž stále vstřebává rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii z konce června. Ještě před dvěma měsíci přitom průzkumy naznačovaly, že Irskou bude nejrychleji rostoucí ekonomikou eurozóny. Nyní ale může kvůli brexitu keltský tygr ztratit, když přijde o svého nejbližšího obchodního partnera. Firmy jako Grafton na Abbey již varovaly, že rozhodnutí Britů halí výhled na zbytek roku.

Irsko se v roce 2010 dostalo kvůli kolapsu domácích bank do krize a muselo požádat o záchranný program, od té doby však výrazně oživilo. V roce 2014 ekonomika rostla o 4,8 procenta.

Newsletter