Výsledková sezóna pokračuje: Intel hlásí nárůst tržeb a zisku

Největší světový výrobce polovodičových obvodů Intel příznivě překvapil. Výnos na akcii za čtvrté čtvrtletí 2014 skončil na 74 centech za akcii oproti očekávání agentury Reuters na 66 centech. Tržby meziročně vzrostly o 6 % a zastavily se na úrovni konsensu o velikosti 14,71 mld. dolarů. Čistý zisk za 4Q vzrostl o 39 %, což odpovídá hodnotě 3,66 mld. dolarů. Hrubá zisková marže byla 65,4 % oproti 65 % z 3Q. 

Příjmy ze samotného počítačové segmentu však mezičtvrtletně klesly o cca 3 %  a skončily na 8,9 mld. dolarů. Odpovídá to tak trendu poslední doby, kdy se Intel potýká s problémem přesunu zákazníků od laptopů k mobilním telefonům a tabletům. V jejich případě se čipy Intelu téměř nepoužívají.

„Čtvrté čtvrtletí bylo silným závěrem rekordního roku 2014“, řekl výkonný ředitel Intelu Brian Krzanich. „Podařilo se nám dosáhnout i předčit několik významných cílů: posílili jsme počítačový a datový byznys, v sekci tabletů jsme zavedli funkci otisku prstu, stejně tak jsme dosáhli růstu a inovací i v dalších oblastech. V roce 2015 máme ale stále čeho dosáhnout. Musíme vylepšit ziskovost segmentu mobilních telefonů a celkově udržet Intel na další vlně výpočetní techniky“, dodal Krzanich.

Pro první čtvrtletí roku 2015 však společnost očekává určité zpomalení. Tržby prý porostou „pouze“ jednocifernými čísly a hrubá marže se zastaví na 62 %.

V after marketu se akcie Intelu obchodují s 2% poklesem.

Newsletter